پیغام کوتاه

فقط کاربران عضو سايت ميتوانند پيغام کوتاه ارسال نمايند لطفا وارد سيستم شويد يا عضو شويد.
آمار کاربران

روز جهانی کار و کارگر

تبریک روز کارگر, روز جهانی کار و کارگرکارگر، ای شکوه استقامت و ایمان، ای اقیانوس جنبش و حرکت، تو گنج هایی از رنجی؛ تو قصه غُصه های بلندی. همه آبادی ها بازتابی از همّت والای توست. شکوه سازندگی ها دست رنج گران قدر تلاش توست؛ نشاط امروز ما حاصل زحمت دیروز تو و زندگی فردای ما وام دار کوشش امروز توست. هیچ کس نیست که مقروض سعی تو نباشد، ای کوه خلوص و صفا و عشق، روزت مبارک باد.روایاتی درباره کار و کوشش

حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله وسلم می فرماید:

خوشبخت کسی است که کسبش خوب و منزه از پلیدی باشد.

کاری را برای فردا مگذار، که هر روزی تکالیف خویش را دارد.

کار اندک که با بصیرت و دانش انجام گیرد، بسیار است و کار بسیار که با نادانی صورت پذیرد، اندک است.

خواستن رزق حلال و گذران زندگی با درآمد حلال وظیفه هر مرد و زن مسلمان است.

حضرت امام جعفر صادق علیه السلام می فرماید:

کسی که بار زندگی خود را بر دوش مردم می افکند و از دست رنج آنان زندگی می گذراند، رانده شده درگاه الهی است.

کار و کارگر در کلام امام خمینی(ره)

امروز روز کار است، هرکس در هرجا هست باید کار کند، ما می خواهیم خودکفا باشیم. خودکفایی... با تبلیغات نمی شود... با کار می شود.

حق تعالی مبدأ کار و کارگری است، اسلام عزیز است که برای شما ارج قائل است و برای شما حق قائل است و حقوق شما را به شما رد خواهد کرد.

کار و کارگر در بیان رهبر معظم انقلاب اسلامی

اسلام به عنوان مکتب نجات بخش و تعالی بخش انسان ها از هر قشری، از هر ملّتی، از هر نژادی و وابسته به هر بخشی از بخش های جهان، قشر کارگر را دارای ارزش و حرمت می شناسد. ما مفتخریم که رهبر عزیز و عالی قدر الهی ما، یعنی رسول اکرم صلی الله علیه و آله وسلم ، در برابر چشم همگان خم شدند و بوسه بر دست کارگر زدند. این حادثه ای است که ما هرگز آن را فراموش نمی کنیم. هم چنین مفتخریم که رهبران دینی ما، امیرالمؤمنین علی علیه السلام و ائمه دیگر ما، در شُمار کارگران بودند؛ کار کردند؛ آباد کردند؛ تولید کردند؛ ساختند و با سازندگی خود، خود را به خدا نزدیک کردند».

ساعات کار در کارگاه ها و کارخانه ها، لحظات عبادت، ساعات ادای دین به شهیدان و محرومان و مستضعفانِ جامعه است. سلاح کارگران، کار آنان است که از این سلاح باید برای تداوم انقلاب، گسستن زنجیر وابستگی و در نهایت، کسب استقلال اقتصادی استفاده شود».

بوسه بر دستان کارگر

انس بن مالک می گوید: وقتی که رسول خدا از جنگ تبوک بر می گشت، سعد انصاری به استقبال ایشان آمد. حضرت با او روبوسی کرد و دست سعد را زبر و خشن دید. فرمود: «به دستت چه آسیبی رسیده است؟» گفت: «یا رسول اللّه، من با طناب و بیل کار می کنم و درآمدم را خرج امرار معاش خانواده ام می نمایم». رسول اکرم صلی الله علیه و آله وسلم دستان او را بوسیده، فرمودند: «این دستی است که آتش [جهنم] با آن تماس پیدا نمی کند».

کار، سنت انبیا

انبیا که اسوه های جهان خلقت و اشرف مخلوقات عالم هستند همگی کار کرده، نان از دست رنج خویش می خوردند. حضرت آدم علیه السلام کشاورزی می کرد؛ حضرت نوح علیه السلام نجّار بود؛ حضرت داوود نبی زنبیل می بافت؛ حضرت ادریس علیه السلام خیّاط بود؛ بسیاری از پیامبران کشاورزی می کردند؛ بعضی چون حضرت موسی علیه السلام و پیامبر ما چوپانی می نمودند؛ حضرت علی علیه السلام چاه می کند و خرما می کاشت. کارکردن همه انبیا و اولیای خدا نشان از عظمت و ارزش والای این امر دارد.

سیره پیامبر(ص)

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم از بی کاری و بطالت متنفر بود و می گفت: «خدایا، از کسالت و بی نشاطی، از سستی و تنبلی و از عجز و زبونی به تو پناه می برم». مسلمانان را به کار کردن تشویق می کرد و می گفت: «عبادت هفتاد جزء دارد و بهترین جزء آن کسب حلال است».

رنج کار

امام صادق علیه السلام جامه زبر کارگری بر تن و بیلی در دست داشت و در مزرعه خویش مشغول کار بود. به دلیل فعالیت زیاد سراپایش را عرق فرا گرفته بود. در این حال «ابو عمرو شیبانی» وارد شد و امام را در آن حال دید. پیش خود گفت: شاید علت این که امام شخصا بیل به دست گرفته و متصدی این کار شده، این است که کسی دیگر نبوده. جلو آمد و گفت: «بیل را به من دهید تا من این کار را انجام دهم» امام فرمودند: «نه، من دوست دارم که انسان برای تحصیل روزی رنج کشیده، آفتاب بخورد».

کار، نیاز جامعه بشری

حیات انسان در جامعه با کار عجین شده است. جانداران دیگر زندگی خود را مدیون مواهب طبیعت و غرایز خویشند و بدون تفکر و تلاش ویژه و با استفاده مستقیم از مواهب طبیعت زندگی می کنند. امّا انسان از همان سپیده دم تاریخ با به کارگیری هوش و آگاهی، به ابزارسازی پرداخته و ماده و طبیعت را به خدمت خود درآورده است. پس کار لازمه زندگی بشری و نیاز حیات اوست.

کار در فرهنگ ایرانی

اگر دفتر فرهنگ شکوهمند ایران را ورق زنیم و اشعار، ضرب المثل ها، داستان ها و فصول تاریخی آن را بکاویم، گنجینه پایان ناپذیری می یابیم که اهمیت و ارزش فرهنگی کار را در آیین و تاریخ ما نشان می دهد. از غزالی تا فیض کاشانی، از فردوسی و ناصرخسرو تا مولوی و ابن یمین، از سعدی تا جامی، همه جا به اشعار و عبارات نغزی بر می خوریم که به ایما و اشاره و با تعبیرات بدیع و زیبا انسان را به کوشش و پرهیز از اتلاف وقت و کسالت و بی عاری فرا می خواند و با پندهای نیکو ما را به تدبّر و تأمل در آثار و نتایج کار دعوت می کند.

کار و کارگر در ادب فارسی

جان، بنده رنج و زحمت کارگر است دل، غرقه به خون ز محنت کارگر است
با دیده انصاف چو نیکو نگری آفاق رهین منّت کارگر است

فرخی یزدی

شوریده دل به سینه به عنوان کارگر شورید و گفت: جان من و جان کارگر
شاه و گدا، فقیر و غنی، کیست آن که نیست محتاج زرعِ زارع و مهمانِ کارگر

فرخی یزدی

نابرده رنج گنج میسر نمی شود مزد آن گرفت جانِ برادر که کار کرد

سعدی

مکن ز غصه شکایت که در طریق طلب به راحتی نرسید آن که زحمتی نکشید

حافظ

به کار اندر آی این چه پژمردگی است که پایان بی کاری افسردگی است

نظامی گنجوی

راحت و رنج چون بود گذران رنج کش بهر راحت دگران
زان که باشد به مزرع امید رنج تو، تخم راحت جاوید

جامی

همانندی افراد جامعه بشری و اعضای بدن آدمی

دانشمندان، جامعه بشری را به انسان تشبیه کرده اند و ده ها وجه شباهت در این باره گفته اند: همان طور که در بدن آدمی کارها تقسیم شده اند و هر عضو عهده دار کاری مخصوص است، در جامعه نیز باید کارها قسمت شوند و هر گروه کار مخصوص خود را انجام دهد. دیگر آن که گروه سلولی هر عضوی از نظر ساختمان طبیعی شایسته و متناسب آن کاری است که بر عهده اش واگذار شده و گروه عضوی اجتماع نیز باید از نظر استعداد طبیعی و ساختمان عقلی و جسمی شایسته کاری باشد که بر عهده می گیرد. هم چنین همان طور که همه اعضای بدن آدمی وظیفه ای حیاتی بر عهده دارند و بیهوده آفریده نشده اند، افراد اجتماع انسانی نیز نباید بی کار و بی هدف باشند.

تأمین معاش، انگیزه ای مقدس

اگر انگیزه کار و به دست آوردن مال، تأمین معاش خود و خانواده یا بالا بردن سطح زندگی آنان باشد، آن کار مقدس و آن مال ستایش شده و صاحبش مورد احترام است؛ ولی اگر مقصود از کار و کوشش، ثروت اندوزی و جمع مال برای فخرفروشی و موجب غرور باشد، نه تنها چنین کار و مالی شریف و مقدس نیست، بلکه صاحبش نیز از راه فضیلت و اخلاق منحرف شده و پیرو حرص و افکار شیطانی شده است.

کار، عمل مردان صالح

یکی از یاران امام کاظم علیه السلام می گوید: آن حضرت را دیدم که در زمین خود کار می کرد و چهره مبارکش غرق عرق شده است. گفتم: «مردان کار کجایند که شما شخصا زحمت می کشید؟» در جوابم فرمود: «کسانی که از من و پدرم بهتر بودند کار می کردند». پرسیدم آنها کیستند؟ فرمود: «رسول خدا و امیرالمؤمنین و تمام پدرانم با دست خود کار می کردند. کار کردن عمل انبیا و مردان صالح و شایسته است».

پیغمبر اکرم(ص) و تشویق کارگر

سیره پیغمبر اکرم این بود که وقتی با فردی برخورد می کردند که نیرویش مایه شگفتی آن حضرت می شد، سؤال می کردند «آیا حرفه ای دارد و به کاری مشغول است؟»؛ اگر جواب منفی بود می فرمودند: «از چشم من افتاد».

کدام یک عابدترند؟

یکی از اصحاب امام صادق علیه السلام که طبق معمول در محضر درس آن حضرت شرکت می کرد و در مجالس دوستان حاضر می شد و با آنها رفت وآمد می کرد. مدتی بود که دیده نمی شد. یک روز امام صادق علیه السلام از دوستانش پرسید: «راستی، فلانی کجاست که مدتی دیده نمی شود؟»

یابن رسول اللّه، اخیرا خیلی تنگدست و فقیر شده».

پس چه می کند؟

هیچ، در خانه نشسته و یک سره به عبادت مشغول است.

پس زندگی اش از کجا اداره می شود؟

یکی از دوستانش عهده دار مخارج زندگی او شده.

حضرت صادق علیه السلام فرمودند: «به خدا قسم این دوستش به مراتب از او پرهیزگارتر است».

کار و تلاش، رمز موفقیت بزرگان

از بررسی تاریخ زندگی شخصیت های بزرگ علمی و فلاسفه مشهور جهان به خوبی معلوم می شود که بسیاری از آنان با سختی زیاد و کوشش فراوان به تحصیلات خود ادامه می دادند؛ مثلاً افلاطون حکیم وقتی برای تکمیل تحصیل خود در مصر به سیاحت پرداخت، خرج سفرش را از راه روغن فروشی تأمین می کرد. «اسپینوزا» هنگامی که مباحث فلسفی خود را شروع کرده بود، با پاک کردن شیشه امرار معاش می کرد. «لی نیوس»، گیاه شناس مشهور، با کفش دوزی هزینه تحصیلات خود را به دست می آورد.

سخنان کوتاه، بزرگان درباره کار

اشخاص پرکار فرصتی برای نالیدن ندارند. (لورا بیرون، شاعر انگلیسی)

کار و فعالیت نه تنها مخارج زندگی را تأمین می کند، بلکه زندگی کردن را هم به انسان یاد می دهد. (بنیامین فرانکلین)

راه ثروتمندشدن بسیار ساده است. فقط بستگی به دو کلمه دارد: کار و صرفه جویی. (بنیامین فرانکلین)

گرسنگی به در خانه آدم پرکار نگاه می کند، اما جرأت وارد شدن ندارد. (بنیامین فرانکلین)

کار ما را از چند عیب دور نگه می دارد: افسردگی، دزدی، دریوزگی و فقر (ولتر، نویسنده فرانسوی)

کارگر را یک شیطان اغوا می کند و بی کار را هزار شیطان. (ضرب المثل انگلیسی)

بعد از دیانت، مدرسه ای برای تربیت انسان بهتر از مدرسه کار ساخته نشده است. (ساموئل اسمایلز)

هر وقت احساس می کنم که درد و رنج و بیماری می خواهد مرا از پا درآورد به کار پناه می برم. کار بهترین درمان دردهای درونی من است. (ولتر)

کار، سرمایه نیک بختی است.

بی کاری آغاز فساد و تباهی

قبول کار و مسئولیت، لازمه زندگی شرافتمندانه در اجتماع بشری است. کسی که می خواهد با عزت و آبرومندی زندگی کند، باید خود عضو مفید جامعه باشد و با شایستگی کاری را بر عهده گیرد تا همان طور که وی از نتایج کار دیگران بهره مند می شود، دیگران نیز از حاصل کار او سود جویند. فرومایگانی که از قبول مسئولیت و انجام دادن کار شانه خالی می کنند، در زندگی سربار مردمند و هم چون انگلی از دست رنج دیگران ارتزاق می کنند. اینان در مظان بدبینی مردم، و مورد نکوهش اسلام و منفور جوامع بشری هستند و سرانجام، بی کاری و تن پروری آنان را به راه فساد اخلاق و تباهی سوق می دهد و در منجلاب رذالت ها غرق می سازد.

کارگران، رزمندگان دفاع از انقلاب

«امروز حربه کار، حربه تلاش و ابتکار، در دست شما و از بزرگ ترین حربه هایی است که می توانید به نفع انقلابتان و بر ضد عناصر ضدانقلاب چه درخارج و چه در داخل، آن را به کار ببرید. یقینا آمریکا و همه مستکبرین و همه عناصر وابسته به آنها از گردش چرخ های عظیم کارخانجات ما ناراضی و غمگینند؛ از انبوهی تولید ما ناراحت و ناراضی اند؛ از شادابی شما در محیط کار، آنها ناراحتند؛ سعی کنید انقلابیون علاقه مند به انقلاب و اسلام، برادران و خواهران صمیمی خودتان را با تلاش و کار هرچه بیشتر شاد کنید. شعار استقلال باید با کار شما و کار همه کسانی که می توانند برای قطع وابستگی حرکت و تلاش انجام دهند، به تحقق و عینیت برسد.»کارگر کار و کارگر رنج حضرت رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله کار روز جهانی کار و کارگر امام
ارسال شده در مورخه : شنبه، 11 ارديبهشت ماه، 1395 توسط jahanara  پرینت

مرتبط باموضوع :

 به‌ مناسبت روز بزرگداشت حافظ  [ چهارشنبه، 26 مهر ماه، 1391 ] 1683 مشاهده
 29 اسفند 1329روز ملی‌شدن صنایع نفت ایران  [ جمعه، 29 اسفند ماه، 1393 ] 726 مشاهده
 وحدت آرمانی و عالمانه  [ شنبه، 30 آذر ماه، 1392 ] 1363 مشاهده
 محکوم کردن اهانت به پیامبر ( ص)  [ يكشنبه، 26 شهريور ماه، 1391 ] 1220 مشاهده
 یوم الله دهه فجر مبارک.  [ شنبه، 11 بهمن ماه، 1393 ] 795 مشاهده
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما (ضروری): 
ایمیل شما (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]
ورود
نام کاربری

رمز عبور

چنانچه تاکنون عضو این سایت نشده اید می توانید با تکمیل فرم مخصوص عضویت به جمع کاربران این سایت بپیوندید و از امكانات مخصوص كاربران استفاده نمائيد .
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب