پیغام کوتاه

فقط کاربران عضو سايت ميتوانند پيغام کوتاه ارسال نمايند لطفا وارد سيستم شويد يا عضو شويد.
آمار کاربران

شکوه کار و کارگر

http://static1.bornanews.ir/thumbnail/u87x6JZlIzhv/zKlnR2CgDMts54GkxMYEj8fvMMUiCETIT3Il7Z8QJ7YCZYBL8OGb1tkXRmfG0ZrOzG4dCpLzLSmmrKvCe4wUTqggeluEVpRf/%D8%B1%D9%88%D8%B2%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DA%AF%D8%B1.jpgانسانها به طور طبیعی، موجوداتی اجتماعی اند و برای دست یابی به بیش تر هدفهای مادی و معنوی شان، ناگزیر از تعامل با یکدیگر می باشند. در حقیقت، هر کدام از انسانها بر سر سفره دیگران نشسته اند و از دست رنج هم نوعان خویش روزی می خورند.

بر این اساس، بهره مندی از دسترنج و تولیدات دیگران، حقی بر گردن مصرف کننده پدید خواهد آورد که او نیز در برابر بهره هایی که با تلاش دیگران نصیب وی می شود، در خود احساس وظیفه کند و پاسخ نیکی را به نیکی دهد، و خود را تافته ای جدا بافته از دیگران نیانگارد؛ بلکه او هم در اثر کار و تلاش، دیگران را مهمان سود دهی خویش کند و وظیفه اجتماعی خویش را به خوبی ادا کند.کار و تلاش در سیره معصومین علیهم السلام

کار و تلاش رمز بقای یک جامعه است. در سیره پیشوایان معصوم(ع) فعالیّت های اقتصادی افراد ارزش بالایی دارد. آن بزرگواران کارگران و تولید کنندگان را بسیار تشویق می کردند سیره عملی پیامبر اکرم(ص) و امامان معصوم(ع) این بوده است که بار زندگی خود را شخصاً به دوش می کشیدند و هیچ گاه برای تأمین ضروریات زندگی، خود را وابسته به دیگران نمی کردند، این امر بیانگر نوع نگرش آن برگزیدگان به دنیا و رابطه آن با آخرت است و بر اندیشه های انحرافی زهد مآبانه که کار و تولید را با کمالات معنوی و مصالح اخروی در تضاد می دانستند و یا افکار باطل ارباب مآبانه که کار را وظیفه افراد پست و پایین جامعه می دانستند، خط بطلان می کشد.

«انس بن مالک» می گوید: هنگامی که رسول خدا(ص) از جنگ تبوک بر می گشت، «سعد انصاری» ـ یکی از کارگران مدینه ـ به استقبال آن حضرت آمد. وقتی پیامبر(ص) با او دست داد، احساس کرد که دستان وی زبرو خشن است! نبی مکرّم(ص) سؤال کرد: چرا دستان تو این قدر خشن و زبر است؟ عرضه داشت: یا رسول اللّه! این خشونت و زبری دستان من به خاطر کارکردن با بیل و طناب است تا مخارج خانواده ام را تأمین کنم. پیامبر(ص) دستان او را بوسید و فرمود: این دستی است که آتش جهنم آن را لمس نخواهد کرد.

درآمدی بر سیره اقتصادی معصومین(ع)

کار و تلاش در سیره نبوی(1) (2)

کار و کوشش در کلام حضرت علی(ع)(1) (2) (3)

کار، اشتغال و تولید در آیینه نهج البلاغه

سیره اقتصادی امام باقر(ع) (تولید، مصرف، امداد)

گذری بر اندیشه های اقتصادی امام صادق علیه السلام

جوان و فرهنگ کار

روز کار و کارگر

کار و کارگر در کلام امام خمینی(ره)

کارگران از ارزشمندترین طبقه و سودمندترین گروه در جامعه ها هستند. چرخ عظیم جوامع بشری با دست توانای کارگران در حرکت و چرخش است. حیات یک ملت مرهون کار و کارگر است کار خلاصه نمی شود به جنبش مخصوص و کارگر خلاصه نمی شود به گروهی خاص و به این انگیزه، روز کارگر روز همه ملت است...

انشاء اللّه مبارک است بر همه مستضعفین جهان و بر ملت ایران و بر شما کارگران متعهد اسلامی، روز کارگر مبارک باشد بر ملت ایران که چنین جوانان متعهدی در کارگاه ها مشغول فعالیت هستند.

دو قشر از ملت ستون فقرات کشور و انقلابند. یک قشر، قشر کارگر که با مجاهدات پیگیر خود، قبل از انقلاب با اعتصابات دامنه دار خود انقلاب را به پیروزی رساندند و بعد از انقلاب هم آنها هستند که با کوشش خود و جهاد خود در راه اسلام این انقلاب را به پیش می برند و من امیدوارم که کوشش آنها در پیشگاه مقدس خدای تبارک و تعالی مقبول باشد و سرفراز باشند در اینجا و در آنجا و قشر دوم کشاورزانند. کشاورزان و کاگران اساس استقلال کشورند و اگر این دو قشر به طور دلخواه انشاء اللّه عمل کنند، گرفتاری های کشور ما انشاء اللّه رفع می شود و از این جهت است که این دو قشر بیشتر مورد هجمه مخالفین انقلاب اسلامی هستند.

امام خمینی ثابت و استوار از آغاز تا پایان

کار و کارگر در کلام رهبر معظم انقلاب اسلامی

هر کشوری هر چه رشد مادی و ثروت دارد، از سرانگشت کارگر دارد. کارگر است که ثروت را تولید می‏کند و رشد اقتصادی را به‏وجود می‏ آورد. اگر کارگر نباشد، همه طراحان و برنامه ریزان ومتفکران اقتصادی کارشان بیهوده خواهد ماند. آن عنصر و عاملی که‏همه فکر و هدفها و برنامه‏ ها و پیشرفتهای علم اقتصاد را در مقام ‏عمل تحقق می‏ بخشد، عبارت از سرپنجه کارگر است

اسلام به عنوان مکتب نجات‏بخش و تعالی ‏بخش انسان‏ها از هر قشری، از هر ملّتی، از هر نژادی و وابسته به هر بخشی از بخش‏های جهان، قشر کارگر را دارای ارزش و حرمت می‏شناسد. ما مفتخریم که رهبر عزیز و عالی‏قدر الهی ما، یعنی رسول اکرم(ص)، در برابر چشم همگان خم شدند و بوسه بر دست کارگر زدند. این حادثه‏ ای است که ما هرگز آن را فراموش نمی‏ کنیم. هم‏چنین مفتخریم که رهبران دینی ما، امیرالمؤمنین علی علیه ‏السلام و ائمه دیگر ما، در شُمار کارگران بودند؛ کار کردند؛ آباد کردند؛ تولید کردند؛ ساختند و با سازندگی خود، خود را به خدا نزدیک کردند.

ساعات کار در کارگاه‏ها و کارخانه‏ ها، لحظات عبادت، ساعات ادای دین به شهیدان و محرومان و مستضعفانِ جامعه است. سلاح کارگران، کار آنان است که از این سلاح باید برای تداوم انقلاب، گسستن زنجیر وابستگی و در نهایت، کسب استقلال اقتصادی استفاده شود

بیانات رهبر انقلاب در دیدار کارگران به مناسبت هفته ی کارگر 1395/02/08

معرفت شناسی کار و کارگر در کلام رهبر انقلاب

تولید ملی، حمایت از کار و کالای ایرانی از منظر مقام معظم رهبری

بیانات رهبری در اجتماع کارگران

ارتقای کیفیت کالاهای ایرانی

امنیت شغلی کارگر

بایسته های مادی و معنوی کار

اسلام ، ارزش کار هر کس را به انگیزه ها و زمینه ها و حدود فکری و روحی او که بذرهای کارش در ضمن آنها افشانده می شود ، مربوط می داند. حال آنکه دیگران ارزش کارها را به نتایج و منافع آنها و میدان های زندگی ای که کار در ساختمان آنها موثر است، قرار می دهند.

بنابر این زمینه های فکری کلی که اسلام آن را مقرر داشته، ایمان به خدا و روز قیامت است. و انگیزه های آن، عبارت از عواطف و تمایلات خیر می باشد که با این زمینه کلی، در هم بافته شده و طوری سخت به هم پیچیده است که مجموعا یک واحد انسان مسلمان را تشکیل می دهد. و کار شایسته، کاری است که از این عواطف و تمایلات در کنار همان روحیه ایمانی کلی، ریشه گرفته باشد.

کار شایسته از دیدگاه قرآن

کار کردنِ هم زمان برای دنیا و آخرت

کار در خور ذوق و استعداد

لزوم تخصص در کار و حرفه

کار ، استعداد و آموزش

کارآفرینی

حقوق کارگر

بهبود وضعیّت تولید، از عوامل اساسی شکوفایی اقتصاد، و از طرفی، نیروی کار، یکی از ارکان اصلی تولید است؛ بدین جهت در دین اسلام، به کارفرمایان و صاحبان کار درباره حفظ و رعایت حقوق کارگران سفارش فراوانی شده است. برخی از این حقوق عبارتند از:

پرداخت دستمزد عادلانه: دستمزد نیروی کار به طور معمول، بر اساس عرضه و تقاضای کار تعیین می شود؛ بنابراین، در جوامعی که نیروی کار فراوان است، دستمزدها کاهش می یابد و ممکن است در حدّی قرار گیرد که تأمین کننده حداقل نیازهای ضرور آنان نیز نباشد. در نظام اقتصادی اسلام، دستمزدها افزون بر این که باید تأمین کننده نیازهای اساسی فرد باشد، متناسب با کیفیّت و مقدار آن نیز باید افزایش یابد.

احترام به قراردادها: یکی از مشکلاتی که کارگران به طور معمول با آن مواجهند، این است که صاحبان کار، هنگام رکود، آنان را اخراج می کنند وهر گاه کارگری را با دستمزد کم تر بیابند، عذر کارگر پیشین را می خواهند؛ چنان که برخی کارگران ماهر، چنین مشکلی را برای کار فرما فراهم می کنند؛

دفاع از حقوق کارگر

نگرشی بر حقوق زنان کارگر

در سایه سار قلم

بر دامنه های کوهستانی وطن، نشسته ام و آفتاب عزت را بر شانه هایت، گسترده می بینم.

به تو فکر می کنم که دستان پینه بسته ات را وقف سربلندی این سرزمین کرده ای.

تو، سرمایه ای بی بدیلی؛ آنچنان که اولیای خاص خداوند، به تکریمت، سفارش کرده اند و حضور شکوهمندت را ستوده اند.

ای جهادگر جاده های سازندگی! تو، روزهای سرد و مه آلودمان را به آبی های آفتاب گستر، پیوند می دهی.

ما را ببخش، اگر لحظه های دشوار مجاهداتت را قدر ندانسته ایم.

روز جهانی کار و کارگر

همایش جهانی تلاش

گفته ها ـ نوشته ها

لینک های مرتبط

کار و تلاش در اسلام

تولید ملی

همت مضاعف کار مضاعفکار و تلاش در اسلام ارزش و عبادت سعی برای کسب روزی دنیاپرستی جهاد در راه خدا کارگر پیشرفت و توسعه کشور اسلام فرد تنبل و بیکار مذمت تشویق به کار و تلاش کارگران مبارک
ارسال شده در مورخه : شنبه، 11 ارديبهشت ماه، 1395 توسط jahanara  پرینت

مرتبط باموضوع :

 حضرت زهرا(س)در کلام حضرت امام خامنه ای(مدظل)  [ شنبه، 30 فروردين ماه، 1393 ] 1087 مشاهده
 به بهانه روز ملی شوراها  [ شنبه، 11 ارديبهشت ماه، 1395 ] 1366 مشاهده
 علی(ع) در محراب شهادت  [ پنجشنبه، 18 تير ماه، 1394 ] 658 مشاهده
 جشن نوروز در عهد قاجار  [ دوشنبه، 2 فروردين ماه، 1395 ] 738 مشاهده
  بازخوانی خاطرات دهه فجر  [ شنبه، 11 بهمن ماه، 1393 ] 700 مشاهده
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما (ضروری): 
ایمیل شما (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]
ورود
نام کاربری

رمز عبور

چنانچه تاکنون عضو این سایت نشده اید می توانید با تکمیل فرم مخصوص عضویت به جمع کاربران این سایت بپیوندید و از امكانات مخصوص كاربران استفاده نمائيد .
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب