پیغام کوتاه

فقط کاربران عضو سايت ميتوانند پيغام کوتاه ارسال نمايند لطفا وارد سيستم شويد يا عضو شويد.
آمار کاربرانمديريت را مي توان بعنوان هماهنگ ساختن نيروي اجتماعي افراد در يك سازمان تعريف كرد . افراد از اين طريق مي توانند در قالب يك واحد سازماني فعاليت مطلوبي از خود نشان دهند ، لازمه اين هماهنگي شناختن سلسله روابطي است كه از ميان گرايشهاي مختلف اجتماعي انسانها وجود دارد . بمنظور شناسايي اين روابط و به خاطر نيل به اهداف مورد نظر است كه مديريت در تحقق مقاصد سازماني نقش بسزايي دارد .
كار و زندگي در سازمانهاي جديد ، افقهاي جديدي از ارتباط را براي انسان گشوده است . مديران وكاركنان ناگزيرند براي تصميم گيري دور هم بنشينند و با تبادل نظر راه حلهاي مختلف را مورد بررسي قرار دهند و در نهايت بهترين راه حل را پيدا كنند . ابلاغ تصميمات ، فرامين و سياستهاي سازماني از سلسله مراتب بالاتر سازمان به سطوح پايين اجرايي نياز به پيمودن مجاري ارتباطي گوناگون دارد . در خيلي از مواقع ، عدم برقراري ارتباط مناسب قبل از اجراي برنامه هاي تغيير سبب پيدايش مقاومتهاي شديدي در مقابل تغييرات پيشنهادي مي گردد . حل مشكلات كاركنان و ارباب رجوع محتاج به همكاري و تبادل نظر و درك مشكلات آنهاست .
اگر همه كارها و وظايف مديريت را در كنار هم گذاشته و آنها را از نظر حجم ، تكرار و فراگير بودن مورد مقايسه قرار دهيم هيچ يك از كاركرد ها به اندازه ارتباط تكراري ، فراگير و پر حجم نيست . اگر چه ارتباط هميشه بخودي خود هدف نيست ولي بعنوان مهمترين ابزار مديريت در همه كاركردهاي مديريت دخالت دارد . برنامه ريزي ، سازماندهي ، نظارت و كنترل ، رهبري ، ارزشيابي و تصميم گيري بدون برقراري ارتباط ممكن و اثربخش نخواهد بود . در عصر حاضر با وجود رسانه ها و ابزار هاي ارتباطي گوناگون كه در سايه پيشرفت علم و تكنولوژي پديد آمده است سازمانها در معرض تغييرات فراوان قرار دارند . اين تغييرات براي هماهنگي با سازمانهاي رقيب و بزرگتر و همچنين عوامل متعدد بيروني ضروري است . سرعت دستيابي به اطلاعات و همكاري با ديگران به منظور سازگاري يا مقابله با عوامل نامساعد خارجي فقط با ارتباطات و روابط سريع و اثربخش امكان پذير مي باشد . مري پاركر فالت در كتاب تجربه خلاق مشكل اصلي و اساسي سازمانها در تمامي سطوح و انواع اعم از سازمانهاي آموزشي ، بازرگاني ، صنعتي و غيره را ساخت و نگهداري روابط انساني پويا و هماهنگ مي داند . از نظر وي داشتن رابطه با زير دستان از وظايف مهم مدير است به اعتقاد فالت اختلافات و مسائل و يا تعارضات داخل سازمان بايد از طريق مشورت ، كنفرانس و يا از طريق همكاري حل شود . او بر با ارزش شمردن تفاوتهاي فردي و حتي تعارضات و اختلافات در سازمان بعنوان يك جريان طبيعي تاكيد دارد و معتقد است كه تعارض الزاما سبب عدم كارايي سازمان نمي گردد . تعارض ، تفاوتهاي ارزشمند اجتماعي و فردي را به منصه ظهور مي رساند و اين وظيفه مدير است كه بايد از تفاوتها بعنوان معيارهاي پرارزش در شناخت مشكلات بهره گرفته و موجبات بهبود سازمان و رسيدن به اهداف آن را فراهم سازد . هانري مينتز برگ يك سوال مهم را مطرح مي كند : آيا مديريت زور و اجبار است ؟ بدون شك بسياري از مديران و حتي آنان كه خودكامه هستند مديريت را زور و اجبار نمي دانند و آن را نمي پذيرند . پس اگر مديريت را زور و جبر ندانيم بايد اختيار و آزادي عمل به زير دستان بدهيم و تلاش كنيم كه دامنه اين آزادي هر چه بيشتر گسترش يابد . البته منظور دادن آزادي بي قيد و شرط نيست بلكه آزادي با توجه به اتخاذ روشها و قوانين فعاليت و كنترل گروهي است كه در آن شرايط تحت كنترل قرار مي گيرد . به نظر پيو براي برقراري روابط انساني مدير بايد به زير دستانش اعتماد و اعتقاد داشته باشد . سنگ زير بناي ايمان و اعتقاد ، شناخت افراد است . اگر افراد را بشناسم و به آنها ايمان داشته باشيم روح عدالت و زيبايي به وجود مي آيد . موفقيت هر مدير بستگي به كار او با ساير كاركنان دارد و كار با كاركنان منوط به برقراري رابطه مناسب با آنهاست . مطالعات پژوهشگران حاكي از آن است كه " 90 درصد از اوقات مديران صرف كاركردن با كاركنان مي شود و فقط 10 درصد بقيه اوقات صرف انجام دادن ساير امور مي شود . بنابراين شكست مديران را بايد در فقدان تواناييشان در برقراري ارتباط مناسب دانست نه در نتيجه عدم برخورداري از مهارتهاي فني " .
به عقيده نگارنده ، مديريت يعني كاركردن با انسانها ، ميان انسانها و براي انسانها . در اين مفهوم ، هر مديري با همكاري افراد ديگر كار مي كند و بدون وجود آنها موفقيت او امكان پذير نيست . مدير بايد بعنوان عضو گروه مورد پذيرش ديگران باشد و او را متعلق به خود بدانند . بديهي است كه مديريت بدون وجود انسان بي معني است و مهمترين جنبه كار با انسانها برقراري روابط انساني با آنهاست .
اهميت و حساسيت ايجاد روابط انساني ، آن را بعنوان يك دانش مطرح مي سازد ، اما علاوه بر قبول اطلاق دانش براي روابط انساني ، بايد آن را هنر و مهارت نيز دانست . ايجاد روابط انساني ظرافتها و شيوه هاي خاصي نياز دارد كه علاوه بر طلب دانش ، هنرو مهارتهاي ويژه أي را در شرايط زماني و مكاني خاص مي طلبد .منبع:سعيد هداوند – شرکت صنايع الکترونيک ايران
1)
دانيل گريفيث ، روابط انساني در مديريت آموزشي ، خداداد بخشي/ مترجم ، بهار 1373

2)
ابراهيم رشيدپور ، ارتباط و تكنولوژي آموزشي ، ، زمستان 1355

. D .S Pugh Organizational Theory , London : Penguin Book 1971 3)

در تاریخ : جمعه، 8 شهريور ماه، 1387
نویسنده:
(3325 مشاهده)
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]
ورود به سایت
نام کاربری

رمز عبور

چنانچه تاکنون عضو این سایت نشده اید می توانید با تکمیل فرم مخصوص عضویت به جمع کاربران این سایت بپیوندید و از امكانات مخصوص كاربران استفاده نمائيد .
مقالات علمي
· اینترانت چیست و چه کاربردهایی در کتابخانه ها دارد؟
· مديريت زمان
· آينده پژوهی در مديريت منابع انساني
· اصول مديريت كيفيت
· انسان پژوهشگر
· پژوهش، پژوهشگر، پژوهش محوري در قالب بايد و نبايدها
· تاثير فناوري اطلاعات و ارتباطات بر مديريت منابع انساني
· تجارب كودكان در اينترنت
· تحقيق, توسعه و فناوری اطلاعات با بکارگيری دانش خلاقيت ‏TRIZ
· تعیین هدف ، مهمترین رکن برنامه ریزی
· تغيير چيست
· تقويت حافظه
· توانمند سازی منابع انسانی، چالشها و راهکارها
· جهاني سازي مديريت منابع انساني
· خلاقيت: نفرين يا موهبت
· خلاقيت روي ديگر كسب و كار موفقيت
· ده فرمان موثر در ارزشیابی برنامه های آموزشی
· سازمان و مديريت
· ضريب نفوذ اينترنت در ايران
· عوامل موثر بر انگیزش کارکنان در سازمان‌ها
· مديريت ارتباطات در سازمان
· مديريت زمان 2
· مطالعه مفید چگونه حاصل می‌‌شود؟
· مقدمه اي بر فناوري اطلاعات
· مقدمه اي بر روايي و پايايي
· مهندسي ذهن و خلاقيت
· نخبگان چگونه مي انديشند؟
· نظام شايسته سالار
· نوآوري 2
· همه چيز در باره نانو تكنولوژي
· آموزش در قرن 21
· چالش هاي مديريت در عصر اطلاعات
· آموزش الكترونيكي
· فناوري اطلاعات و آموزش و پرورش
· نقش سيستم‌هاي اطلاعات مديريت (MIS) بر عناصر فرهنگ سازماني دانشگاه
· دولت الكترونيك در سيستم مديريت علمي مدارس
· تحول مبتنی بر ICT در آموزش و پرورش
· نقش IT در ابعاد مختلف آموزش و پرورش
· نقش فناوري اطلاعات و ارتباطات درتوسعه آموزش و دانش با تاکيد برنقش کتابخانه هاي مجازي
· سواد اطلاعاتي ، جامعه اطلاعاتی و اولویتها
· كارآفريني و ايجاد اشتغال
· مفاهيم و كليات كارآفريني
· ارجاع نويسي به سبك APA
· Citing Sources Using the APA Publication Manual
· مزاياي شهرهاي الكترونيك
· نگاهى به دولت الکترونيکى
· نقش دولت الكترونيك در كاهش صدمات حوادث غير مترقبه
· معرفى دولت الكترونيكى و وضعيت آن در ايران
· مدیریت ارتباط با شهروند
· شهرهاى اينترنتى در قرن ۲۱
· شهر و شهروند الکترونیک
· مبانی اجتماعی برنامه های درسی در عرصه ی جهانی شدن
· شهر الکترونیک
· تأثیر مؤلفه های پدیده جهانی شدن بر برنامه های درسی تعلیمات اجتماعی دوره راهنمایی
· آموزشگاه های مجازی و از راه دور و جایگاه آن در یادگیری الکترونیکی
· جزوه راهنمای پایان نامه ( فصل اول )
· اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل
نظرسنجی

بسیار عالی
خوب
متوسط
ضعیفنتایج
نظرسنجی ها

تعداد آراء: 703
نظرات : 3