پیغام کوتاه

فقط کاربران عضو سايت ميتوانند پيغام کوتاه ارسال نمايند لطفا وارد سيستم شويد يا عضو شويد.
آمار کاربرانمترجم:اباصلت خراساني
دانشجوي دكتري برنامه ريزي توسعه آموزش عالي

دانشگاه شهيد بهشتي

 

 


آموزش در قرن 21  *

يادگيري به موقع و سر وقت

 

 

مقدمه:

 

      تكنيك منومتري از آغاز از رهبري مستحكم و نيازهاي فراوان آموزشي  كشورهاي در حال توسعه  كه از ظرفيت و پتانسيل زيادي برخوردارند،  بهره مند بوده است. اين تكنيك از يك دانشگاه باسيستمي متشكل از 30 دانشگاه و بيش از   1000سايت تكنو لوژيكي كه سراسر مكزيك و آمريكاي لاتين را در بر مي گيرد ، گسترش يافته است . تكنيك منومتري همواره پيشگام امر آموزش بوده است . به عنوان مثال افراد دانشگاهي كه از تكنيك منومتري استفاده ميكند همواره به نوعي با سيستم آموزش عالي آمريكا در ارتباط هستند.

     يوجين گرازاسادا كه بنيانگذار اين تكنيك مي باشد تحصيلكرده دانشگاه MIT است. اكثر اعضاي هيات علمي نسل اول داراي مدرك دكتري از دانشگاههاي آمريكا بودند و دوره هاي آموزشي جديدنيز با كمك استادان خارجي كه با استادان بومي همكاري مي كردند، آغاز به كار كرد.

    در اين هنگام گروه كشاورزي،  سرمايه خود را از بنياد راكفلر دريافت نمود و نورمن بورلاگ كه برنده جايزه نوبل بود نيز به عنوان مشاوربا اين گروه همكاري نمود. به علاوه، اولين دوره هاي علوم انساني با كمك استادان انگليسي و آمريكايي شروع به كار كردند.

     موارد فوق نمونه هاي چندي از روال كار تكنيك منومتري درسالهاي اوليه پيدايش آن مي باشد.در دهه شصت، هفتاد و از ابتدا تا اواسط دهه هشتاد به همان نسبت كه شهرهاي مكزيك به آموزش عالي ارائه شده توسط تكنيك منومتري علاقه نشان دادند ، اين تكنيك گسترش يافت. تكنيك منومتري بانزديك شدن به ديگر جوامع وبخشها به نيازهاي آموزشي آنها واكنش نشان داد و در اين روند به يك دانشگاه          Multi_campus (چندپرديسه) تبديل شد. اين مسئله باعث شد كه تكنيك منومتري حضور چشمگيري در مكزيك پيداكند.عملاً با چنين گسترشي نياز به استحكام كيفيت خدمات آموزشي آن وتحكيم زير بناي (زير ساخت) لازم براي اين ادغام و افزايش كيفيت احساس مي شد. توسعه وگسترش فناوري آموزش در كشور باعث شد تكنيك منومتري به اين هدف نائل شود.

 

 

 

 

 

 

 

*اين مقاله ترجمه فصل چهارم از كتاب آموزش مجازي با عنوان 21 Century Education : Just In Time Learning     كه توسط Carlos Cruz Limo    نوشته شده است.

 

 

 

 

 

انعطاف پذيري زمان و مكان

 

     در سال 1987 ، سيستم پرديس هاي چند گانه تكنيك منومتري به منظور كسب اعتبار از انجمن كالج ها و دانشگاه جنوبي(SACS ) كه يك مرجعِ شناخته شده در زمينة آموزش در آمريكا مي باشد تحت فرآيندِ خود ارزيابي، قرار گرفت. SACS داشتن حداقل مدرك فوق ليسانس را براي همه استادان ضروري دانست.

     ماهيت ساختار پرديس هاي چند گانه طوري بود كه تمام دانشگاه ها از دوره هاي آموزشي لازم براي آموزش اساتيد خود به منظور اخذ درجه فوق ليسانس برخوردار نبودند. به علاوه شركت در برنامه هاي آموزشي در آن زمان مستلزم حضور فيزيكي در يك زمان و مكان خاص بود . بنابراين تكنيك منومتري در اولين تلاش در جهت آموزش از راه دور (فاصله دار ) از فناوري ماهواره اي استفاده نمود و براي تمام اساتيد داراي مدرك ليسانس موقعيتي را فراهم نمود تا بتوانند تحصيلات خود را ادامه دهند و بدين وسيله شرط اصلي براي كسب اعتبار SACS را برآورده سازند. تكنيك منومتري تا سال 1989 كاربرد فناوري ماهواره اي را در سيستم آموزشي خود ادغام نمود. اين موضوع باعث تعامل همزمان معلم و شاگرد در مكانهاي دور از هم ،درون يك سيستم دانشگاهي    26 پرديسه مي شود0

    ماهواره به عنوان يك دستاورد مهم فناوريكي در بخش آموزش موجب تسهيل دسترسي دانشجويان به بهترين دوره هاي آموزشي در مكانهاي مختلف در سراسر كشور مكزيك شده است. اكنون روياي شركت در كلاسِ بهترين اساتيد، بدون خارج شدن از زادگاه ، اكنون براي دانشجويان محقق شده است .

     ماهواره ، تريبوني براي اساتيدفراهم آورده  كه از طريق آن اقدام به پخش زنده كنند . مرزهاي جغرافيائي در شبكه ماهواره اي دانشگاه مجازي از ميان برداشته شده است . اين شبكه در حال حاضر سراسر آمريكاي لاتين را در بر مي گيرد. در حال حاضر 91 سايت دريافت كننده براي برنامه هاي دانشگاهي و 957 سايت براي دانشگاه مجازي براي مديران در دسترس است. اين سايتها مكزيك و ده كشور ديگر آمريكاي لاتين را در بر مي گيرد.

    با شروع قرن 21 آموزش وارد دوران جديدي مي شود. مؤسسات آموزشي دستخوش تغييرات شگرفي قرار مي گيرند.اين تغيير بيشتر به دليل اينترنت مي باشد تاثير اينترنت بسيار قابل توجه بوده است وزندگي عادي را در مي نوردد و به ظهور اقتصاد ديجيتال مي انجامد. هرگز به اندازه امروز تا اين اندازه اطلاعات به راحتي در اختيار مردم نبوده است. پيتر دراكر در آگوست سال 2000 اظهار داشت كه تاثير اينترنت بر آموزش عالي بسيار بيشتر از تاثير آن بر تجارت و بازرگاني است.

    در حال حاضر مشاهده مي كنيم كه مؤسسات آموزش عالي، سرمايه گذاري گسترده اي در بخش فناوري اطلاعات انجام ميدهند و از اين طريق الگو هاي آموزشي جديدي بوجود مي آورند و براي ارائه دوره هاي آموزشي از راه دور، قراردادهايي با شركت ها و دانشگاههاي ديگر منعقد مي نمايند.

      بزرگترين مزيت برنامه هاي برخط اينترنتي، ماهيتِ انعطاف پذيريِ آنهاست هيچ نوع محدوديتي در خصوص زمان و مكان براي آنها وجود ندارد. دوره هاي آموزشي برخط باعث مي شوند دانشجويان به وقت خود ،كنترل و

نظارت داشته باشند ، در بحث هاي گروهي شركت كنند ، مطالب آموزشي را بخوانند و تكاليف خود را انجام دهند.

     امتياز ديگر دوره هاي آموزشي برخط اين است كه دانشجويان ياد  مي گيرند كه چگونه مستقل كار كنند، به چه نحو در گروههاي مشاركتيِ بين المللي همكاري كنند و نيز چگونه از جديدترين فناوري اطلاعات بهره مند شوند. بعلاوه دانشجويان صرفنظر از اينكه در كجا اقامت دارند مي توانند به بهترين اساتيدِ رشته خود، دسترسي داشته باشند.

 

 

كاربرد فناوري آموزشي

 

    تلفيق موفقيت آميز فناوري ها براي به اجرا در آوردن مدل آموزشي مناسب و رسيدن به بهترين محيط آموزشي ضروري مي باشد.دانشگاه مجازي درجهت تعيين عدالت وبرابري آموزشيِ ايده آل ، توجه به پيشرفتهاي فناوري ،

يادگيري و شيوه هاي تدريس ، ديدگاه اساتيد، شرح حال دانشجويان واندازه گروهها گام هاي بلندي برداشته است.

     اكثر دوره هاي آموزشي دانشگاه مجازي ، فناوري هاي مختلف از ماهواره تا صفحات وب، نرم افزار كامپيوتري وسيستم هاي شبكه اي را براي تسهيل گروه هاي كاري مجازي با هم تلفيق مي كند . بررسي دانشجويان دانشگاه مجازي بدون ذكر نام آنها همواره بيانگر موارد زير است:

(1)    سطح بالايي از رضايت از آشنايي با فناوري پيشرفته

(2)    سطح بالايي از رضايت از ايجاد موفقيت براي همكاري و تعامل بين المللي با افراد باهوش و جالب

(3)    سطح بالايي از رضايت از پرورش نظم و مهارت براي يادگيري انفرادي.

تلفيق و ادغام فناوري ها ،دانشگاه مجازي را در دنياي امروز به يك سيستم نسبتا بي نظيرِ آموزش از راه دور بدل مي كند.

     استفاده از مجموعة گوناگوني از فناوري ها براي ايجاد توازن، حائز اهميت است و براي دانشجويان انعطاف پذيري فوق العاده اي را در جهت تعامل بين المللي و  با اعضاي هيات علمي و دانشجويان ديگر فراهم مي كند.

به عنوان مثال اينترنت مي تواند براي پخش رويدادهاي زنده ،همانند سازي،اجراي مباحث گروهي،گفتگو،ايجاد انجمن هاي مجازي،ايجاد وب سايت وتبادل E.mail  مورد استفاده قرار گيرد.

ويدئو از طريق ماهواره يا پخش از طريق فيبر نوري داراي ويژگي همزماني مي باشد0 از اين طريق استاد در مقابل دانشجو قرار مي گيرد و اين روش به شيوه سنتي يادگيري شباهت دارد و باعث ميشود از  خرد متفكران بزرگ بهره مند شويم. با اين همه اين ابزار، تعامل اندكي دارد0 در مقابل اينترنت يك ابزار فوق العاده و بدون نياز به هماهنگي زمان و مكان براي ارتباط متقابل مي باشد0

    بنابراين براي ياد گيري جمعي و گروهي بسيار ارزشمند مي باشد زيرا انعطاف پذيري بسياري براي دانشجويان و اساتيد بوجود مي آورد.دسترسي به مجموعه اي از فناوري ها باعث مي شود كه بتوانيم ويدئو و اينترنت را با هم تركيب كنيم به طوري كه هر برنامه توازن مناسبي پيدا كند0

دانشگاه مجازي به منظور بر آورده كردن نيازهاي فرايندهاي مختلف ، اهميت تفكردقيق در خصوص مدل توزيع يادگيري را كه در آن از فناوري استفاده خواهد شد، دريافته است. برنامه تكنولوژيكي كه براي شكل سنتي درسي

مناسب است ممكن است با سيستم آموزشي توزيعي (از راه دور) متناسب نباشد. طي سالها اشتباهات بسياري

مرتكب شده ايم بر اساس اين تجارب شديداً معتقد هستيم كه مزايا و معايب هر فناوري بايد از تعيين شدت استفاه از آن در يك برنامه خاص ، بدقت مورد بررسي قرار گيرد.

 

الگوهاي آموزشي

 

     استاد در مقابل كلاس مي ايستد وسخنراني مي كند همه ما با اين سناريو كاملا آشنايي داريم.اين شيوه به عنوان مدل آموزشي شناخته شده وداراي ويژگيهاي زير مي باشد.

ـ ميزان مشاركت دانشجويان منفي يا اندك است

ـ بر حفظيات تاكيد مي شود

ـ دانشجويان براي يادگيري به اساتيد متكي هستند

ـ توزيع دانش بصورت ترجيحي است

"پير آبلارد" در قرن سيزدهم يك مدل آموزشي تدوين كرد كه در آن فرآيند تدريس يادگيري همواره كاملا بر استاد متكي بود. به لطف اختراع ماشين چاپ توسط گوتنبرگ در قرن پانزدهم ، كتابهاي بسيار زيادي چاپ شد.اين

امر باعث رشد الگوي خود آموزي شد و موجب تسهيل آموزش تعداد كثيري از مردم گرديد . شگفت اينكه اين امر موجب بحث فراواني شد. استادان دانشگاه پاريس در زمره مخالفان بودند زيرا مي ترسيدند كه كتابها، جاي آنها

را بگيرد. مهمتر از همه، اگر مردم از طريق خواندن كتاب به ايده ها و دانش آنها دسترسي مي يافتند ديگر به استاد احتياج نداشتند . البته همانطوركه مي بينيم چنين نشد و تدريس همچنان نقش مهمي در آموزش افراد ايفا مي كند.              از قرن پانزدهم تاكنون تغيير اندكي در الگوهاي آموزشي روي داده است.اگر يك پزشك را از عصر گوتنبرگ به دنياي امروز بياوريد او نمي تواند از تجهيزات و كامپيوترها استفاده كند . به همين ترتيب اگر خلباني را از عصر برادران رايت به دنياي امروز بياوريد و او را سوار بوئينگ 777 كنيد خلبان قادر به استفاده از تجهيزات پيشرفته براي بلند شدن و پرواز نخواهد بود. اما اگر استادي را از زمان پير آبلاردبه زمان حال بياوريم او به سادگي خود را با اين نقش تطبيق مي دهد.

    ظهور كامپيوترهاي پر قدرت و اينترنت باعث گسترش الگوهاي جديد آموزشي كه توسط اين فناوري تقويت و حمايت مي شود ، مي باشد.

    يادگيري گروهي ، جديدترين مدل مي باشد كه بر شبكه هاي كامپيوتري اينترنتي متكي است. كار گروهي غالبا

به اشتباه مترادف كار تيمي تلقي مي شود ، اما در حقيقت كاملا متفاوت است كار تيمي را مي توان بدين صورت توصيف كرد كه گروهي از دانشجويان با كمك همديگر روي يك پروژه كار مي كنند  به عنوان مثال  روي يك پازل هريك از اعضاي گروه يك تكه از پازل را در اختيار دارد و براي كامل كردن پازل، آن تكه را در اختيار بقيه قرار مي دهد. يك يا دو تن از اعضا گروه ممكن است بعضي از تكه هاي خود را گم كرده باشند با اين همه تيم قادر است كه پازل را تكميل كند و نمره قبولي بگيرد. از سوي ديگر كار گروهي در فرايند تدريس ـ يادگيري

دشوارتر و سودمند تر است .

 با استفاده از مثال قبل كار گروهي را بدين صورت توصيف مي كنيم كه هر يك از دانشجويان بايد پازل خود را كامل كند با اين همه هر يك از دانشجويان مخلوطي از قطعات موجود در همه پازلها را داراست. بنابراين دانشجويان به منظور اينكه تمام اعضاي گروه، قطعات لازم براي تكميل كردن پازل خود را بدست آورند، بايد به مبادله اين قطعات بپردازند .

همانطوري كه مشاهده مي كنيد در كار گروهي بيشتر از كار تيمي امكان پرورش مهارتها وجود دارد. بعلاوه ، مهارتهاي فني بدليل استفاده از اينترنت پرورش مي يابد.

     عقايد و هراس مردم اغلب در تصورات و برداشت هاي غلط ريشه دارد، كه باعث كند شدن فرآيند تغيير ميشود. به عنوان مثال ، بعضي از افراد در مقابل آموزش برخط از خود مقاومت نشان مي دهند ، زيرا عقيده دارندكه

اينترنت سرد و بي روح است. البته همين عقيده را در خصوص تلويزيون وتلفن نيز داشتند اما ما در طول نگاه كردن به فيلم و مكالمات تلفني بارها خنديده و گريسته ايم. در دانشگاه مجازي با دو پيوند حاصل از روابطي كه در طول مباحث گروهي اينترنتي بوجود مي آيند ، مواجه هستيم. همچنين شاهد هستيم كه روابط تجاري بين المللي جاري از جوامع يادگيري گروهي ما سرچشمه مي گيرند.

 نتيجه گيري :


 


    پيشرفت هاي اساسي كه اخيرا در حوزه فناوري آموزشي پديد آمده است،  پايه ومبنايي براي رشد مدلهاي نوآورانه ( ابتكاري) وكارآمد پديد آورده است.رشدِ شتابانِ بخش فناوري دائما باعث عملكرد كارآمد و موثرتر ازالگوهاي جديدآموزشي مي شود وانعطاف پذيري بيشتري را براي كاربران خدمات آموزشي فراهم مي نمايد.


    اينترنت براي تمام برنامه هاي آموزشي از راه دور، بصورت يك بخش فناوري مهم و اساسي در خواهد آمد.اين


مسئله همراه با جهاني سازي اقتصادي، باعث تغييرات پارادايمي (paradigm shifts) در نقش آموزش خواهد شد. با اين همه ، در ارتباط با فائق آمدن بر موانع فرهنگي كه مانع از تغيير و انتقال روان اين فرآيند مي شوند ، چالشهاي بزرگ، فراروي ما قراردارد.به گفته چارلز داروين گونه هايي كه به حيات خود ادامه ميدهند، لزوما قويترو


باهوشتر نيستند، بلكه نوع هايي هستند كه خود را با اين تغييرات تطبيق مي دهند(با تغييرات سازگار مي كنند).


به عنوان مثال سوسكها به دليل قدرت سازگاري 280 ميليون سال است كه روي كره زمين زندگي مي كنند. انسانها نيز به منظور مقابله با دشواريهاي اقتصاد جهاني بايد دائما از خود انعطاف نشان دهند.


    در آموزش عالي ، انسانها در نقش خود به عنوان دانشجو ، استاد ، متخصص و مدير بخش خصوصي و دولتي بايد در برابر تغييراتي كه در حال متحول ساختن بخش صنعت مي باشد، خود را تطبيق دهند. به عنوان مثال دانشجويان بايد فعالتر و موثرتر شوند و در فرآيند تدريس ـ يادگيري نقش ديگر را ايفا كنند . به علاوه، دانشجويان


و كارشناسان بايد در يابند كه آنها ديگر قادر به تحقيق و كار نيستند و بايد بطور هم زمان در هر دو زمينه فعالييت داشته باشند . زيرا آموزش و مسئوليت هاي كاري آنها به شدت به يكديگر وابسته مي باشد. همچنين رهبران


تجاري به منظور مقاومت در برابر تغييرات و رقابت شديد در فضاي تجارت جهاني بايد وقت و منابع خود را به رشد سرمايه انساني شركت هاي خود اختصاص دهند . بعلاوه كارها تخصصي تر شده و نياز شديدي به برگزاري كلاسهاي به موقع براي پرسنل و مديران شركت ها از سوي استادان دانشگاه ها احساس مي شود.


استادان به منظور ايجاد يك نگرش مدرن نسبت به فرايند تدريس ـ  يادگيري بايد تغييرات شگرفي در طرز تفكر خود بوجود آورند . به همان نسبت كه نقش دانشجويان از تماشاگر به بازيگر تبديل شده، نقش استادان نيز در اين فرآيند از بازيگر به كارگردان  بدل شده است. بنابراين، عملاً نقش اساتيد اهميت بيشتري پيدا كرده است، زيرا با


ارائه دروسي كه به ايجاد دانش و يادگيري كمك مي كند و نيز هدايت و حمايت از دانشجويان در نقشي كه جديداً بر عهده گرفته اند رهبر كل فرايند آموزش ـ ياگيري شده اند .


   در نكته آخر به اين موضوع اشاره مي كنيم كه آموزش در قرن بيست و يكم از طريق رشد مداوم و استفاده از رويكردهاي جديد كه موانع زمان ومكان را در هم مي نوردد به نحو فزاينده اي انعطاف پذير خواهد شد. همچنين


شاهد بهبود مستمر الگوهاي آموزشي خواهيم بود كه باعث خواهد شد كه دانشجويان اطلاعات بيشتر و جامع تر و كامل تري كسب كنند . با گذشت زمان اطلاعات فراوانتر ، نظام مندتر و دست يافتني تر خواهد شد. بنابراين در اين


قرن جامعه براي ارائه آموزش برتر و در دسترس قرار دادن دانش براي افراد بيشتر پتانسيل و قا بليت فراواني دارد . با اين همه ، سرعت آشكار شدن و به ثمر رسيدن اين موضوع به سرعت غلبه بر موانع بستگي خواهد داشت.


 در تاریخ : جمعه، 8 شهريور ماه، 1387
نویسنده:
(3945 مشاهده)
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]
ورود به سایت
نام کاربری

رمز عبور

چنانچه تاکنون عضو این سایت نشده اید می توانید با تکمیل فرم مخصوص عضویت به جمع کاربران این سایت بپیوندید و از امكانات مخصوص كاربران استفاده نمائيد .
مقالات علمي
· اینترانت چیست و چه کاربردهایی در کتابخانه ها دارد؟
· مديريت زمان
· آينده پژوهی در مديريت منابع انساني
· اصول مديريت كيفيت
· انسان پژوهشگر
· پژوهش، پژوهشگر، پژوهش محوري در قالب بايد و نبايدها
· تاثير فناوري اطلاعات و ارتباطات بر مديريت منابع انساني
· تجارب كودكان در اينترنت
· تحقيق, توسعه و فناوری اطلاعات با بکارگيری دانش خلاقيت ‏TRIZ
· تعیین هدف ، مهمترین رکن برنامه ریزی
· تغيير چيست
· تقويت حافظه
· توانمند سازی منابع انسانی، چالشها و راهکارها
· جهاني سازي مديريت منابع انساني
· خلاقيت: نفرين يا موهبت
· خلاقيت روي ديگر كسب و كار موفقيت
· ده فرمان موثر در ارزشیابی برنامه های آموزشی
· سازمان و مديريت
· ضريب نفوذ اينترنت در ايران
· عوامل موثر بر انگیزش کارکنان در سازمان‌ها
· مديريت ارتباطات در سازمان
· مديريت زمان 2
· مطالعه مفید چگونه حاصل می‌‌شود؟
· مقدمه اي بر فناوري اطلاعات
· مقدمه اي بر روايي و پايايي
· مهندسي ذهن و خلاقيت
· نخبگان چگونه مي انديشند؟
· نظام شايسته سالار
· نوآوري 2
· همه چيز در باره نانو تكنولوژي
· آموزش در قرن 21
· چالش هاي مديريت در عصر اطلاعات
· آموزش الكترونيكي
· فناوري اطلاعات و آموزش و پرورش
· نقش سيستم‌هاي اطلاعات مديريت (MIS) بر عناصر فرهنگ سازماني دانشگاه
· دولت الكترونيك در سيستم مديريت علمي مدارس
· تحول مبتنی بر ICT در آموزش و پرورش
· نقش IT در ابعاد مختلف آموزش و پرورش
· نقش فناوري اطلاعات و ارتباطات درتوسعه آموزش و دانش با تاکيد برنقش کتابخانه هاي مجازي
· سواد اطلاعاتي ، جامعه اطلاعاتی و اولویتها
· كارآفريني و ايجاد اشتغال
· مفاهيم و كليات كارآفريني
· ارجاع نويسي به سبك APA
· Citing Sources Using the APA Publication Manual
· مزاياي شهرهاي الكترونيك
· نگاهى به دولت الکترونيکى
· نقش دولت الكترونيك در كاهش صدمات حوادث غير مترقبه
· معرفى دولت الكترونيكى و وضعيت آن در ايران
· مدیریت ارتباط با شهروند
· شهرهاى اينترنتى در قرن ۲۱
· شهر و شهروند الکترونیک
· مبانی اجتماعی برنامه های درسی در عرصه ی جهانی شدن
· شهر الکترونیک
· تأثیر مؤلفه های پدیده جهانی شدن بر برنامه های درسی تعلیمات اجتماعی دوره راهنمایی
· آموزشگاه های مجازی و از راه دور و جایگاه آن در یادگیری الکترونیکی
· جزوه راهنمای پایان نامه ( فصل اول )
· اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل
نظرسنجی

بسیار عالی
خوب
متوسط
ضعیفنتایج
نظرسنجی ها

تعداد آراء: 703
نظرات : 3