پیغام کوتاه

فقط کاربران عضو سايت ميتوانند پيغام کوتاه ارسال نمايند لطفا وارد سيستم شويد يا عضو شويد.
آمار کاربران   مقدمه

  اختراع رايانه در اواسط قرن بيستم، گسترش شبكه‌هاي ارتباطي و اهميت اطلاعات در حيات اجتماعي، منشاء تحولات نويني در زندگي انسان گرديده است. دوران جديد كه به عصر اطلاعات موسوم است مولود فناوري اطلاعات و ارتباطات مي‌باشد وبشر امروز جامعه‌اي مبتني بر فناوري اطلاعات و ارتباطات را تجربه مي‌كند كه از ويژگيهاي خاص خود برخوردار است ، چنين جامعه‌اي را جامعه اطلاعاتي گويند. دراين گونه از جوامع، مفاهيم سنتي موجود در زمينه‌هايي همچون: اقتصاد، آموزش، كسب و كار، مديريت، تجارت و جنگ دچار تحول مي‌گردد.

دراین میان" تكنولوژي ها ی جديد اطلاعات وارتباطات نقش مهمي درارائه آموزش ويادگيري برعهده دارند كه البته به طرق مختلفي ازآنها ياد مي‌شود. يكي از اين فناوريها، آموزش و يادگيري الكترونيك است. يادگيري الكترونيك عبارتست ازارائه محتواي آموزشي وتجربيات اساتيد مجرب هررشته ازطريق فناوري الكترونيك به افراد علاقه‌مند، كه اين افرادمي‌توانند درهرنقطه ازجهان ازآن بهره‌مند شوند [1].

به دليل روشن نبودن مفاهيم اساسي آموزش الكترونيكي و همچنين رويكرد روزافزون موسسات و ارگانهاي مختلف در بكارگيري آموزش الكترونيكي درايران، بررسي ابعاد گوناگون اين امر موردنياز به نظر مي‌رسد.

دراين مقاله سعي شده است وجوه مختلف آموزش الكترونيكي مورد بررسي قرار گيرد.

E-Learning چيست؟

" آموزش الکترونيکی يا E-Learning به مجموع فعاليت‌هاي آموزشي اطلاق مي‌گردد كه با استفاده ازابزارهاي الكترونيك اعم ازصوتي، تصويري، رايانه‌اي، شبكه‌اي، مجازي صورت مي‌گيرد و يا در تعريفي ديگر يادگيري فعال و هوشمندي است كه ضمن تحول در فرآيندياددهي و يادگيري و مديريت دانايي، در گسترش، تعميق و پايدار نمودن فرهنگي ICT نقش اساسي و محوري خواهد داشت[2].

پس "استفاده ازفناوري اطلاعات براي آموزش و انتقال مفاهيم آموزشي،‌آموزش الكترونيك تلقي مي‌گردد و مي‌تواند به شكل‌هاي زير صورت گيرد:

- ايجاد مدارس مجازي و اينترنتي

- ايجاد دانشگاه‌هاي مجازي و اينترنتي

- آموزش الكترونيك ضمن خدمت براي كارمندان دولت

-آموزش و اطلاع‌ رساني الكترونيك برای اقشار مختلف مردم به منظورايجاد فرصت‌هاي برابربراي زندگي وبهبود كيفيت زندگي افراد، درتمام دوره زندگي شهروندان[3].

چرا به آموزش الکترونيکی نياز است؟

"برنامه‌هاي توسعه منابع انساني يكي از مهم‌ترين چالش‌هاي دولت‌ها در استقرار نظام‌هاي جامع مبتني بر فناوري ارتباطات و اطلاعات مي‌باشند. همان‌گونه كه فناوري ارتباطات و اطلاعات مكمل بازآفريني سازمان‌ها در بسياري از فرآيندهاي كاري روزمره خود بوده است كه نمونه‌هاي آن شامل بانكداري الكترونيكي، تجارت الكترونيكي، پست الكترونيكي، دولت الكترونيكي و . مي‌شود،حوزه يادگيري الكترونيكي ياآموزش الكترونيكي نويدبخش اجرايي شدن آرمان‌هاي به نظر دور از دسترس تا دو دهه قبل مي‌باشد. حذف محدوديت زمان مكان و سن آموزش گيرنده كه به عنوان آرمان‌هاي دور دست مطرح بوده است، امروزه ديگر محدوديت‌هاي بزرگي به نظر نمي‌رسند .

از سوي ديگر نيازهاي گسترده مهارتي جوامع دانايي محور و مبتني بر فناوري اطلاعات با ادامه استفاده از روش‌هاي سنتي نظام آموزشي قابل پاسخگويي نمي‌باشد. اگر چه نظام آموزش سنتي نيز داراي ويژگي‌هايي است كه ناديده انگاشتن آن ويژگي‌ها اثربخشي يادگيري را كاسته و عامل بروز ناهنجاري‌هاي بسياري مي‌گردد.

فناوري‌هاي يادگيري مبتني بر كامپيوتر، يادگيري مبتني بر وب، دانشگاه مجازي، كلاس مجازي بر خط كه در سايه توسعه شبكه‌هاي گسترده جهاني امكان‌پذير گشته‌اند، راه را بر ظهور شيوه‌هاي نوين آموزش هموار ساخته‌اند[4]".

"انعطاف پذیری این نوع آموزش برای افرادی که به دلیل تعهدات شغلی یا شخصی قادر به شرکت در یک کلاس رسمی نیستند ،محیط آموزشی مناسبی را فراهم می آورد مثلا استراحت در منزل شانس حضور در دانشگاه را ندارند در حالی که دیگران در همان زمان در کلاس شرکت می کنند این روش انتخاب خوبی برای اشخاصی است که چه از نظر مخارج و یا وقت برای ادامه تحصیل امکان سفر به خارج از کشور را ندارند[5]".

" امروزه روند رشد سرمايه‌گذاري جهاني در نظام‌هاي سنتي كاملاً رو به افول و در سال 2003 به مبلغ هفت ميليارد دلار رسيده، حال اينكه سرمايه‌گذاري در نظام‌هاي آموزش الكترونيكي داراي رشد روزافزون بوده و در سال 2003 به رقم 6 ميليارد رسيده است"[6].

 

"نصراله جهانگرد دبير شورايعالي اطلاع ‌رساني می گويد:"آموزش عالي در جهان براساس شيوة سازماندهي و عملكرد دانشگا‌ه‌ها و دانشكده‌ها تحت تحولي اساسي است. اين تحول كه در طول دهة‌جاري ما را متقاعد به پذيرش تغييرات در مفاهيم بازارهاي آموزشي، ساختارهاي سازماني، نحوة تدريس و محتواي تدريس مي‌كنند، ناشي از عواملي مركب از :‌ويژگيهاي جغرافيايي و آماري جمعيت، جهانی شدن، ساختاردهي مجدد اقتصادي و تكنولوژي اطلاعات (IT) مي‌باشد.

تغيير استراتژيك در زنجيره ارزش افزوده جوامع حادث گرديده است. نقش دانش بعنوان توسعه در اين چرخه و انسان دانا و ماهر به عنوان مؤلفه اصلي توسعه در آن مطرح مي‌باشد و برخورداري از آموزش و دانش عامل اصلي برتري و تمايز و رشد در محيط كار، جامعه و كيفيت زندگي شده است[7]".

"محبوبه خسروي، كارشناسي ارشد تكنولوژي آموزشي دانشگاه علامه طباطبائي (ره) نیز بیان می کند: "دنياي ا مروز دنياي پيچيده‌اي است با روابطي غيرقابل تعريف و شگرف، تحولات عميق دنياي امروز در تمامي زمينه‌ها نه تنها موجب گسترش فناوري‌هاي اطلاعاتي ارتباطي گشته و انسانها براي عقب نماندن از پيشرفت و هماهنگ شدن با جهان پيرامون خود بايد مرتباً در حال فراگيري باشند تا از نوآوري‌ها عقب نمانند و هركس به نوعي نامي براي اين تحولات خلق مي‌كند و دنياي آينده نام‌هاي جامعه فراصنعتي، فراتمدن، تكنه ترونيك (شكرخواه، 139)، دهكده جهاني ،جامعه اطلاعاتي، جامعه پست مدرن و غيره را با خود يدك مي‌كشد[8]".

علي اصغر فرامرزيان ذکرمی کند :"پيشرفتهاي چشمگير فناوري اطلاعات و ارتباطات باعث بازشدن دريچه‌هاي متحول علم و دانش به روي همگان شده است . در سايه اين پيشرفت متخصصان برنامه‌ريزي و مديران آموزش و پرورش جهان در كليه سطوح بر آن شده‌اند كه به بازنگري عميقي در شيوه‌هاي  انتقال دانش فناوري و دستاوردهاي فرهنگي خود به نسل آينده باشند. اين رويكرد درابعاد گوناگون صورت گرفته و نظام آموزشي قرن آينده براساس آن درحال شكل‌گيري است[9]".

ميزان موفقيت هر جامعه وابسته به توان دانش پژوهاني دارد كه درگير فرآيند يادگيري هميشگي هستند. اگر توان آن را نداريم كه فردا را براي فرزندان خود به دلخواه بسازيم، شرط عقل است كه جوانان خود را براي زندگي در شرايط فردا آماده سازيم. لازمه اين امر خارج شدن از پوسته سنتي و قديمي است كه يادگيري را صرفاً قابل حصول را برپايه درجه مدارك اخذ شده ارزيابي مي‌كند. تحصيلات كلاسيك و دانشگاهي هميشه جايگاه رفيع خود را حفظ خواهد نمود و دوره‌هاي آموزشي، هرگز نمي‌تواند جايگزيني تحصيلات دانشگاهي بشود.

 در هر حال دوره‌هاي آموزشي مي‌تواند چگونگي كاربرد دانش خاص را به دانش‌پژوهان بياموزد و باعث افزايش مهارت و شايستگي افراد شده و چگونگي انجام كار را به افراد بياموزد. بنابر اين می بينيم روش‌هاي يادگيري نيز خود از تغييرات فناوري مصون نبوده و در نتيجه، متأثر از آن مي‌باشد.

نقش و اهميت آموزش الكترونيكي در تحول روند آموزش

"در طول سه دهه اخير و به خصوص در 5 سال گذشته در امر آموزش مفهوم جديدي با عنوان e-learning مورد استفاده قرار گرفته است. باتوجه به اهميت آموزش در روند توسعه ملي، آموزش الكترونيكي به عنوان گزينه‌اي براي بهسازي آموزش در داخل كشور مي‌تواند موردتوجه می باشد.

بدون شك لازمه بهره‌گيري مناسب از روشهاي جديد آموزشي در عصر اطلاعات، وجود نيروي انساني است كه از سواد اطلاعاتي و مهارتهاي رايانه‌اي برخوردار باشد. لذا ضروري است كه اساتيد، معلمان و كليه شهروندان جامعه اطلاعاتي براي استفاده از آموزش الكترونيكي با چنين مهارتهايي آشنا گردند، که اين مسئله برای معلمان به دليل نقش آموزشي آنان دو چندان است[10]".

جمعيت ايران امروز به لحاظ كمي يكي از بزرگترين مخاطبين آموزش آكادميك در جهان است. آ‌موزش و پرورش ايران باداشتن جوان‌ترين مخطاب به نسبت جمعيت كشور، بزرگترين جمعيت فراگير را در دنيا دارا است ،تحولات آموزشي مبتني بر فناوري اطلاعات مي‌تواند راه‌حل قابل توجه‌اي براي مشكلات كيفي آموزشي در كشور باشد. به همين دليل سريع بودن تحولات امروز ايجاب مي‌كند آموزش و پرورش ايران از نگرش‌هاي آموزشي جديد كه مبتني بر تكنولوژي و فناوري اطلاعات هستند براي تحولات اساسي در نظام آموزشي خود استفاده نمايد. بديهي است بهره گرفتن از تحولات تكنولوژيك نيازمند تغييرات اساسي در نگرش سنتي نظام آموزش و پرورش بعنوان بزرگترين سد در برابر پيشرفت‌هاي آموزشي و تحولات جهاني است.

تفاوت آموزش الکترونیکی و آموزش سنتی

ماهيت الكترونيكي با آموزش حضوري و سنتي در بسياري از موارد تفاوت اصولي دارد

1- "در آموزش حضوري استاد نقش كليدي و كارگردان اصلي كلاس است و ديگران تنها بهره گيرنده از مطالب ارائه داده شده هستند درصورتيكه اين رابطه در آموزش الكترونيكي تاحد قابل توجهي معكوس مي‌گردد.درآموزش الكترونيكي كاربران نقش اصلي را ايفا مي‌نمايند و استاد تنها راهنما و كمك دهنده به سيستم آموزشي است.

2- اگر آموزش الكترونيكي را در كلي‌ترين مفهوم‌ آن درنظر بگيريم نيازي به سنجش نيست. بر خلاف آموزش سنتی اين كاربران هستند كه بدنبال آموزش و فراگيري هستند. اين نوع آموزش بسيار نزديك آموزش‌هايي است كه در حوزه‌هاي علميه وجود دارد و اصولاً ارزيابي معني ندارد.

3- در آموزش الكترونيكي آزمون‌ها متمركز نبوده و مي‌تواند بصورت نامحدود در طول دوره آموزش باشد در صورتيكه در آموزش‌هاي سنتي اين عمل اجباراً متمركز و در زمان‌هاي بخصوصي روي خواهد داد.

4- آموزش الكترونيكي اصولاً يك آموزش از بالا به پايين نيست و معلم محور نمي‌باشد. لذا ارتباط دوسويه و حتي چندسويه موردنياز است. دراين نوع آموزش كاربران صحنه سيستم اموزشي هستند نه معلم، دانشجويان به همان اندازه كه با استاد در رابطه هستند به همان اندازه و يا بيشتر با يكديگر در ارتباط درسي مي‌توانند باشند. بدين ترتيب كلاس درس يك كلاس چند سويه مي‌ شود كه همه در ارتباط با يكديگرند.

البته امكانات فني نقش بسيار مهمي را در ايجاد سسيتم چندسويه به عهده دارند در شرايط فعلي امكانات فني در كشور ما اين اجازه را به ما مي‌دهد كه حداقل بصورت متن و در يك كلاس مجازي، در قالب Chat اين ارتباط چند سويه ايجاد گردد.

 5- در يك سيستم آموزش الكترونيكي مي‌توان از معلم مجازي بطور شايسته‌اي استفاده نمود. دانشجوياني كه سوال‌هاي مختلفي در يك موضوع درسي دارد با سوال از معلم مجازي مي‌تواند درحد نسبتاً وسيعي پاسخ خود را دريافت دارد و اين به معناي توليد انبوه فرآورده‌هاي آموزشي است"[11].

 

 

 

 

 

مطالب ادامه دارد در صورت پذیرش متن ارسالی و صلاحدید بقیه مقاله ارسال می گردد

 

 

 

 

اجزا يك سيستم  E-Learning

 صفحه اصلي : Home Page

"اين صفحه اولين صفحه‌اي است كه بعداز تايپ كردن آدرس سايت نمايش داده مي‌شود. اين صفحه دربرگيرنده منويي است كه به بسياري ازصفحات ديگرنظيرمشخصات مؤسسه آموزشي ،help استفاده از برنامه،profile مدرسان ودانش‌آموزان، فرمهاي ثبت نام و جزئيات دوره‌هاي آموزشي به صورت Hyperink متصل است.

پرونده مدرسانInstructors Profile 

كليه دانش‌آموزانی كه به اطلاعاتي دررابطه با مدرسان نيازدارند مي‌توانند پرونده‌هاي مربوط به آنها را دراين قسمت مشاهده نمايند. اين قسمت به درخواست كنندگان اطلاعاتي را در رابطه با مدرسان گوناگون مرتبط با دوره‌ها وهمچنين تخصصهاي ويژه ايشان ارائه مي‌دهد.

پرونده دانش‌آموزان: Students Profile

اين بخش فهرست كليه دانش آموزاني راكه براي دوره‌هاي گوناگون ثبت نام كرده‌اند را دراختيارمي‌گذاردبا انتخاب نام هردانش‌آموز جزئيات مربوط به وي قابل مشاهده مي‌باشد.

 مشاوره: Counseling

قسمت مشاوره به صورت 24 ساعته براي راهنمايي دانش‌آموزان درانتخاب دوره موردنظر باتوجه به سوابق آ‌موزشي، استانداردهاي كاري و آموزشي، علائق و مسير حرفه‌اي دانش‌آموزان دراختيار كاربران مي‌باشد.

ثبت نام : Registration

از طريق اين قسمت فرد مي‌تواند براي يك دوره آموزشي مشخص ثبت نام نمايد. دانش‌آموزان حق انتخاب بين روش تعيين شده شخصي و روش مبتني بر راهنمايي مدرس رادارد. دانش‌آموز در هرزمان و از هرمكان براي هردوره‌اي مي‌تواند ثبت نام نمايد.

كل كره زمين به 6 منطقه زماني تقسيم گرديده است. با انتخاب شيوه «تعيين شده شخصي» فرد مي‌تواند در هرزماني كه بخواهد به هر دوره آموزشي كه ثبت نام، نموده وارد شود. اما دوره‌هاي مبتني برراهنمايي مدرس تنها در زمانهاي مشخص تعيين شده قابل دسترسي خواهند بود.

کاتالوگ دوره  :couse catalogue 

اين قسمت مشخصات كليه دوره‌هاي قابل ارائه و موجود را با ذكر سرفصل‌ها و تعيين دوره‌هاي زماني دراختيار قرار مي‌دهد.

امتحان :Test

محتواي اين امتحان بايد پس از پايان هردوره توسط دانش آموز تكميل گردد و براي اتمام دوره اين قسمت اجباري مي‌باشد. امتيازات كسب شده در پايگاه داده‌هايي براي ارجاعات و ارزيابي‌هاي بعدي ذخيره مي‌گردد.

گپ : Chat

دانش‌آموزان و مدرسين از اين بخش براي انجام بحثها و شفاف كردن نكات تكنيكي استفاده مي‌نمايند. ارتباط مقابل بين دانش آموزان نيز از طريق اين قسمت قابل اجرا است. كلاس درس: Classroom

اين بخش از مهم‌ترين قسمتهاي دوره‌هاي تحت مديريت مدرسان است. بقيه قسمتهاي اين صفحه به ابزارهاي گوناگون نظير «قسمت Chat» فهرست مدرسان، دفترچه يادداشت (notepad) و بخش«محتواي آموزشي» نرم‌افزارهاي چندرسانه‌اي تهيه مي‌گردد. براي افزايش ويژگي تقابل دراين قسمت امتحان هاي كوچك و معماهايي نيز گنجانده شده است.

قسمت گپ : Chat Area

براي ارتباط متقابل دانش آموزان ومدرس درطول زمان آموزش مورداستفاده قرار مي‌گيرد. دفترچه يادداشت (notepad) براي ثبت نكات مهمي كه به صورت Email هم قابل ارسال مي‌باشند بكار گرفته مي‌شود. در اين قسمت قابليت استفاده همزمان از چند مدرس دراختيار دانش آموز بوده و همواره فهرستي از مدرسان كه براي رفع مشكلات مي‌توان به ايشان ارجاع كرد، دراختيار مي‌گذارد.

محدوده شخصي دانش‌آموزان : Student Personal Area

اين قسمت براي ارائه كليه جزئيات مربوط به هرفرد در طول دوره مورداستفاده قرار مي‌گيرد. بجزمدير شبكه (Administrator) هيچكس ديگر اختيارلازم براي به روز كردن اين جزئيات را ندارد. اين اطلاعات در مراحل ديگر به طرق گوناگون قابل ارائه خواهند بود.

تابلو اعلانات: Notice Board

كليه پيامهاي مهم مرتبط با فن‌آوري اطلاعات به صورت كلي و اطلاعات خاص و ويژه مربوط به دوره‌ها در اين قسمت به نمايش درمي‌آيند.

كتابخانه: Library

اينجا مكاني است كه دانش‌آموزمي‌تواند در آن به جزئيات كليه موضوعات فني و محتواي دوره‌هاي آموزشي دست يابد. اين قسمت براساس دوره‌هاي آموزشي گوناگون تقسيم شده است و كليه مطالب مرتبط به صورت خود آموزهاي HTML در اين قسمت قرار دارد.

پست الكترونيكي:   E-mail

از اين طريق دانش‌آموزان مي‌توانند به صورت Off Line با هر كس ديگري ارتباط داشته باشند .دانش‌آموز مي‌تواند يادداشتهاي خود را از كلاس درس در دفترچه يادداشت (notepad) نوشته ومطالب رابه آدرس الكترونيك فرد موردنظرارسال نمايد. دانش‌آموزان از طريق اين بخش مي‌توانند با مدرسان تماس گرفته و ابهامات خود را برطرف نمايند.

 

 

 

گواهينامه:Certificate

در اين قسمت براي دانشجويان قبول شده درامتحانات به صورت Online گواهينامه‌هاي ديجيتال و يا به شكل مرسوم صادر مي‌شود[12] ".

 

تشريح e-learning   آموزش از طريق شبکه

 e-learningتحت عنوان های : "يادگيري آن لاين، آموزش برمبنای وب ، آموزش بر مبنای کامپيوتر وآموزش ازراه دورشناخته می شود که از طريق اينترنت قابل دستيابی است و يك تجارت اقتصادی روبه رشد نيز محسوب می شود .

طی چندين سال گذشته ،انبوهی ازسايتها که شرکتهای کوچک وبزرگ راهدف قرارداده اند، به وجود آمدند وهرنوع دستورات راهنمايی ازبرنامه های کاربردی نرم افزاری گرفته تا آموزش مديريت پروژه ها ، را ارائه کردند.

<SPAطرفداران e-learning ازمقرون به صرفه بودن و راحتی آن نام صحبت ميکنند وخاطرنشان می نمايند که موضوعات متعددی را می توان به روشهای مختلف و مستقيما به کامپيوترهای ديگر ارسال کرد. به عنوان مثال می توان يک موضوع را با يک آموزش دهنده به طور زنده پيگيری کرد[1].


   آيا کلاسهای آن لاين جايگزين مناسبی برای رشته های آموزشی حضوری هستند؟


پزوهشگران سايتهای متعدد e-learning را مطالعه کرده و انواع مختلف سايتهای آموزشی قابل دسترسی را گروه بندی نموده اند، بعضی از کلاسهايی را که اين سايتها ارائه می کردند به دقت مورد امتحان قرار گرفته و نقاط قوت و ضعف اغلب سايتهای عمومی را شناسايی کرده وموارد قابل ذکرزير را به هنگام انتخاب يک کلاس آن لاين بدست آوردند:


1-موضوعات آموزشی و نيز قيمت يک کلاس برای يک موضوع واحد به ميزان زيادی با يکديگر تفاوت دارند.


قيمت يک رشته آموزشی کامل Excel 2000   در يک سايت ، 267 دلار است در حالی که همين رشته در سايت ديگری ممکن است به اجزای کمتری تقسيم شود و قیمت هر درس به 20 دلار تنزل يابد.    e-learning در مقايسه با کلاسهای آموزشی قديمی که با قيمت 385 دلار ارائه می شدند ، نوعی حراج به نظر می رسد.


2- سايتهای e-learning  اغلب آنها به دو گروه عمده تقسيم می شوند :


الف- فراهم کنندگان خدمات   ب-  فراهم کنندگان محتوا


 فراهم کنندگان خدمات که با تجار همکاری می کنند ومکان دقيقی را فراهم می کنند که کار آموزان بتوانند رشته ای از منابع آموزشی مربوطه را درآنجا بیابند.


 ازطرف ديگر، فراهم کنندگان محتوا، رشته های آموزشی راکه مطابق با نيازهای اختصاصی ، طراحی شده اند، با توجه به اطلاعاتی که مشتريان ارائه می کنند، گسترش داده و به فروش می رسانند. نرم افزارهای اختصاصی شده ممکن است شامل پی كيريهايی نظيرعلامتگذاری عملکردها و گزارشات پيشرفت ها برای ارزيابی کارآموزان باشد .بازرگانان ازاين اطلاعات به منظورارزيابی اينکه آيا سرمايه گذاری آموزشی آنها قابليت توليد دارد يا منافعشان راافزايش می دهد ياخير، بهره ميگيرند .درصورتی که در جستجوی نوعی آموزش خاص باشيد که در زمينه اطلاعات ويره ای نظيرمراحل فروش و بازاريابی و... باشد ، فراهم کننده محتوا، بهترين روش آموزشی برای شماست .


از طرف ديگر ، اگر به آموزش يک رشته مستقل و مورد علاقه عمومی مانند پردازش کلمه ، صفحه گسترده ها يا طرح برمبنای صفحه وب نيازداريد، فراهم کننده خدمات نظر شما راتامين خواهد کرد . لازم به ذکر است که مرزميان اين دو گروه بندی بسيار اندک است و بعضی از سايتها ، هر دو نوع آموزش بالا را ارائه می کنند [2]".


  فوايد آموزش الکترونيکی


1-"آموزش الكترونيكي اين امكان را براي شركت‌ها و مؤسسات بوجود مي‌آورد تا همواره خود و كارمندان خود را با آخرين تغييرات تكنولوژي همگام سازند.


 2- با بكارگيري روشهاي آموزش الكترونيكي كارمندان در محل كار خود مي‌مانند و براي مدت زماني طولاني از محل كار خود دور نمي‌ شوند. هزينه‌هايي از قبيل مسافرت، جلسات و كرايه محلهاي آموزشي بصورت چشمگير پايين می آيد .


هزينه‌هاي آموزشي مربوط به كارمندان و دانش‌آموزاني كه در بخش‌ها، شهرها و حتي كشورهاي مختلف مي‌باشند كاهش يافته و هر تعداد از كارمندان مي‌توانند در دوره‌هاي مربوطه شركت نمايند.


 3- آموزش الكترونيكي يادگيري را بسيار موفقيت‌آميزتر مي‌سازد چرا كه دانش‌آموزان بصورت فعالتري درگيرمباحث آموزشي مي‌ شوند و در نتيجه فرآيند يادگيري و بخاطر سپردن موارد درسي را بهتر درك مي‌كنند. اختلافات برروي مباحث يكسان اهميت كمتري مي‌يابند چون اين مباحث قابل مرور مجدد در كمترين زمان ممكن مي‌باشند.


 4- محتويات آموزشي به سادگي و سرعت قابل بروز رساني و تركيب شدن براساس نيازهاي موجود مي‌باشند.


 5- مباحث آموزشي مطرح شده در هر ساعت درسي مطابق با استانداردهاي آموزشي مي‌باشد كه اين بمعناي پايدار ماندن كيفيت آموزشي است.


 6- در آموزش الكترونيكي دانشجو مي‌تواند با توجه به توانايي يادگيري خود مباحث درسي را پيگيري نمايد. همچنين مي‌تواند درصورت نياز مبحث مورد علاقه خود را انتخاب و مجدداً به آن بپردازد.


 7- آموزش الكترونيكي به كاربران امكان پيگيري مباحث درسي را بدون در نظرگرفتن مكانهاي جغرافيايي و در كناريكديگر فراهم مي‌آورد.


 8- دانش‌آموزان مي‌توانند با توجه به موقعيت‌هاي زماني خود در كلاس‌هاي مورد علاقه خود شركت نمايند.


9- دانش‌موزان در هر زمان قادر به مشاهده و كنترل موفقيتهاي آموزشي خود مي‌باشند.


 10- آموزش الكترونيكي يك سري امكانات مختلف از قبیل انيميشن، صوت، و متن موضوعات آموزشي را در قالب‌هاي سرگرم‌كننده‌اي به دانش‌پژوهان ارائه مي‌كند[3]".


   آموزش از كلاسيك تا الكترونيك


 فناوري ارتباطات و اطلاعات در مدت زمان كوتاهي كه از پيدايش آن مي‌گذرد توانسته است تغييرات فراواني را در نحوه زندگي بشر به وجود آورد. يكي از بسترهايي كه سهم عمده‌اي از اين تغييرات را به خود اختصاص داده است آموزش است. آموزش‌هاي مبتني بر تكنولوژي نوين اينترنت، با تغييرات بنياديني كه در مفاهيم آموزش سنتي ايجاد كرده است، توانسته است بسياري از ناكارآمدي‌هاي سيستم‌هاي سنتي آموزشي را رفع كرده و دگرگوني‌هاي اساسي را درآموزش به وجود آورد. محور تغييرات ايجاد شده، حذف زمان، مكان و محدوديت‌هاي منابع آموزشي از سيستم‌هاي سنتي است.


 اين امر سبب تغيير روش‌ها و رويكردها در امر آموزش شده است. فناوري اطلاعات، امكانات زيادي را در اختيار افراد قرار مي‌دهد. با استفاده از دنياي مجازي در آموزش، مي‌توان به روش‌هاي نوين و كارآمدي از آموزش دست يافت. استفاده از چنين سيستم‌هايي كه از امكانات دنياي مجازي استفاده مي‌كنند مي‌تواند سبب افزايش بهره‌ وري آموزش، انعطاف‌پذيري درزمان و مكان، كاهش ترافيك و آلودگي ناشي از رفت و آمد در شهرهاي بزرگ شود.


"تكنولوژي ارتباطات و اطلاعات بخش آموزش را نيز متأثر ساخته و به شكلي پيوسته و فزاينده در حال تغيير محيط آموزشي وارائه بسترهاي مختلف يادگيري است. اين تغييرات به هيچ وجه دراضافه كردن چند رسانه ديگر به جمع رسانه‌هاي آموزشي قبلي در آموزش متعارف و معمولي و به عبارت ديگر «حضوري» خلاصه نمي‌شود، بلكه نوع جديدي از آموزش را امكان‌پذير ساخته است. نتيجه چنين تغييري، رو به رو شدن با موقعيت متفاوت متعلم و نقش جديد معلم مي‌باشد. بخش آموزش در يك نگاه تقابلي با سه نوع بستر درقالب آموزش كلاسيك (o-learning) آموزش الكترونيكي (e-learning) روبه‌رو است و در هر كدام نوع ديگري از ارتباط طرفين آموزش (معلم و متعلم) مطرح است. تدريس و تحصيل در هر كدام از اين بسترها، تغيير نگرش در رفتار آموزشي، ساختار تحصيلي و ارائه محتوا را مي‌طلبد و استفاده به جا از هر كدام از بسترها، نيازمند بررسي عميق‌تري مي باشد[4]".


 آموزش الكترونيكي براي چه كسي است؟


 در گذشته در نظام آموزش از راه دور مطالب را از طريق پست براي دانش‌آموزان و دانشجويان مي‌فرستادند و خبري از زمان‌بندي‌هاي رسمي دانشگاه، مانند نيسمال تحصيلي نبود. اما اكنون ويژگي‌هاي خاص تور جهان گستر اوضاع را عوض كرده است و انبوهي از فرصت‌هاي آموزشي ايجاد كرده است كه برخي از آنها عبارتند از: امكان به اشتراك گذاشتن مطالب (عكس، نوشتار، فيلم و صوت) و امكان تعامل بين كاربران در چارچوب ابزارهاي كاربرپسندي مانند پست الكترونيكي، گپ سرا و گردهمايي‌هاي ديداري و شنيداري از راه دور[5].


چرا آموزش الكترونيكي اين‌گونه شكوفا شده است و شتاب گرفته است؟ با توجه به آهنگ شتابان دگرگوني‌ها در جهان امروز، كسب دانش در كنار انجام كارهاي روزمره به ضرورتي اجتناب ناپذير تبديل شده است. درگيري‌هاي كاري، اجتماعي و خانوادگي وقت زيادي براي انسان امروز باقي نگذاشته است و چاره‌اي نيست جزازآموزش فاصله بگيرد بنابراين آموزشي راهگشا است كه هنگام جابه‌جايي انسان با خودروها، قطار و كشتي ميسر باشد و بتوان در اوقات فراغت از آن بهره گرفت. پيشتازان بهره‌گيري از آموزش الكترونيكي كساني هستند كه مدام با كمبود وقت و فضا دست و پنجه نرم مي‌كنند. كساني هم در بهره‌گيري از اين گونه آموزش كامياب خواهند بود كه به گونه‌اي استقلال خواهي، اعتماد به نفس و پشتكار در شخصيتشان وجود داشته باشد.پس آموزش الكترونيكي عملاً براي همه است كارمندي حرفه‌اي كه مي‌خواهد مهارت‌هاي (فن‌آوري اطلاعات) IT خود را به صورت امروزي در بياورد يا دانشجويي كه درصدد كسب تحصيلات عاليه است، يا فرد بيكاري كه دوست دارد در خانه و با سرعت يادگيري خود، به مطالعه و آموختن بپردازد وخلاصه هر فردي مي‌تواند براي ارضاي نيازهاي آموزشي خود از اينترنت بهره ببرد.


 


آموزش الکترونيک در شهر الکترونيک


 "در توسعه شهر الكترونيك، آموزش از دو بعد اساسي مورد بررسي قرار مي‌گيرد:


 الف- اطلاع رساني عمومي و آماده‌سازي مردم و شهروندان براي استفاده از خدمات شهر الكترونيك


ب- تربيت و فراهم نمودن نيروي انساني مورد نياز براي ايجاد، توسعه و اداره شهر.


هر كدام از اين ابعاد در شهر الكترونيك قابليت‌هاي زيادي را به همراه دارد. با توجه به الكترونيكي بودن روابط، امكان ارائه انواع آموزش در هر زمان و مكاني به تمام افراد امكان‌پذير است[6]"


  ارائه چند راهکا ر


1-  به صورت موازي ازآموزش الكترونيكي درشبكه آموزش سيما استفاده شود.


2- دانشگاه‌ها و مراكز آموزشي درصد معيني از آموزش‌هاي خودرابصورت الكترونيکی ارائه دهند.


3- همچنين ازتجارب آموزش سنتي درتهيه محتواي درسي درآموزش الكترونيكي استفاده شود.


4- ما از كودكي عادت كرده‌ايم آموزش‌هاي مختلف را در يك كلاس حضوري فرابگيريم و سال‌ها است كه به اين امر عادت نموده‌ايم. به مجرد اينكه در كلاس درس حاضر شويم بصورت خودكار ذهنيت وقواي مختلف ما آماده دريافت اطلاعات از استاد خواهد گرديد. آموزش الكترونيكي يا مجازي عادت و روش ديگري را لازم دارد. تغيير اين عادات براي كاربران چندان ساده نيست بنابراين كيفيت اين نوع آموزش تاحد زيادي بستگي به فرهنگ ‌سازي در جامعه و عادت‌ها دارد.


چنانچه به اين مشكل درجامعه فائق بياييم و آموزش الكترونيكي درحدقابل قبولي گسترش يابد و اين نوع آموزش‌ها جزء فرهنگ و عادات كاربران و دانشجويان گردد كيفيت نيز به حد بسيار مطلوبي خواهد رسيد.


 البته درا ين خصوص مسائل فني نيز از اهميت قابل توجهي برخوردار است و به كيفيت ارتباط و آموزش مي‌افزايد. تهيه محتوا و تطابق آن با نيازهاي آموزش الكترونيكي نيز نقش موثري در كيفيت ارائه داده شده دارد.


با توجه به اين که از جمله مهمترين اركان هر جامعه‌اي نظام آموزشي آن جامعه است بايد همگام و همسو با تغييرات تولد محيط هاي مجازي، كلاس‌هاي مجازي و كتاب‌هاي مجازي وآموزش الکترونيکی و مجازی نيز شکل بکيرد واميد آن می رود که جامعه ايران که جوانان اکثريت جمعيت آن را تشکيل ميدهند با نظام آموزشی مدرن مجهزتر ازقبل گردد.
[1] اجزاي يك سيستم   E-Learning ، سايت    yahoo.comidea tec  soft ، منبع e-learning .persianblog,com


 [2]-آموزش ازطريقE-Learning ،ژيلا ترابي،نشريه علم الكترونيك وكامبيوتر،شماره 289،شماره نمايه 115،شماره بازيابي 45


 [3]- فوايد آموزش الكترونيكي ، خانه هوشمند،سايت  com.google<SPAN lang=FA style="LINE-HEIGHT: 150%; FONT-FAMILY: 'B Yagut'; mso-bidi-language: FAدر تاریخ : جمعه، 8 شهريور ماه، 1387
نویسنده:
(3375 مشاهده)
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]
ورود به سایت
نام کاربری

رمز عبور

چنانچه تاکنون عضو این سایت نشده اید می توانید با تکمیل فرم مخصوص عضویت به جمع کاربران این سایت بپیوندید و از امكانات مخصوص كاربران استفاده نمائيد .
مقالات علمي
· اینترانت چیست و چه کاربردهایی در کتابخانه ها دارد؟
· مديريت زمان
· آينده پژوهی در مديريت منابع انساني
· اصول مديريت كيفيت
· انسان پژوهشگر
· پژوهش، پژوهشگر، پژوهش محوري در قالب بايد و نبايدها
· تاثير فناوري اطلاعات و ارتباطات بر مديريت منابع انساني
· تجارب كودكان در اينترنت
· تحقيق, توسعه و فناوری اطلاعات با بکارگيری دانش خلاقيت ‏TRIZ
· تعیین هدف ، مهمترین رکن برنامه ریزی
· تغيير چيست
· تقويت حافظه
· توانمند سازی منابع انسانی، چالشها و راهکارها
· جهاني سازي مديريت منابع انساني
· خلاقيت: نفرين يا موهبت
· خلاقيت روي ديگر كسب و كار موفقيت
· ده فرمان موثر در ارزشیابی برنامه های آموزشی
· سازمان و مديريت
· ضريب نفوذ اينترنت در ايران
· عوامل موثر بر انگیزش کارکنان در سازمان‌ها
· مديريت ارتباطات در سازمان
· مديريت زمان 2
· مطالعه مفید چگونه حاصل می‌‌شود؟
· مقدمه اي بر فناوري اطلاعات
· مقدمه اي بر روايي و پايايي
· مهندسي ذهن و خلاقيت
· نخبگان چگونه مي انديشند؟
· نظام شايسته سالار
· نوآوري 2
· همه چيز در باره نانو تكنولوژي
· آموزش در قرن 21
· چالش هاي مديريت در عصر اطلاعات
· آموزش الكترونيكي
· فناوري اطلاعات و آموزش و پرورش
· نقش سيستم‌هاي اطلاعات مديريت (MIS) بر عناصر فرهنگ سازماني دانشگاه
· دولت الكترونيك در سيستم مديريت علمي مدارس
· تحول مبتنی بر ICT در آموزش و پرورش
· نقش IT در ابعاد مختلف آموزش و پرورش
· نقش فناوري اطلاعات و ارتباطات درتوسعه آموزش و دانش با تاکيد برنقش کتابخانه هاي مجازي
· سواد اطلاعاتي ، جامعه اطلاعاتی و اولویتها
· كارآفريني و ايجاد اشتغال
· مفاهيم و كليات كارآفريني
· ارجاع نويسي به سبك APA
· Citing Sources Using the APA Publication Manual
· مزاياي شهرهاي الكترونيك
· نگاهى به دولت الکترونيکى
· نقش دولت الكترونيك در كاهش صدمات حوادث غير مترقبه
· معرفى دولت الكترونيكى و وضعيت آن در ايران
· مدیریت ارتباط با شهروند
· شهرهاى اينترنتى در قرن ۲۱
· شهر و شهروند الکترونیک
· مبانی اجتماعی برنامه های درسی در عرصه ی جهانی شدن
· شهر الکترونیک
· تأثیر مؤلفه های پدیده جهانی شدن بر برنامه های درسی تعلیمات اجتماعی دوره راهنمایی
· آموزشگاه های مجازی و از راه دور و جایگاه آن در یادگیری الکترونیکی
· جزوه راهنمای پایان نامه ( فصل اول )
· اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل
نظرسنجی

بسیار عالی
خوب
متوسط
ضعیفنتایج
نظرسنجی ها

تعداد آراء: 703
نظرات : 3