پیغام کوتاه

فقط کاربران عضو سايت ميتوانند پيغام کوتاه ارسال نمايند لطفا وارد سيستم شويد يا عضو شويد.
آمار کاربران


مقدمه :در عصر فناوری اطلاعات و ارتباطات که به تعبیری از آن به عنوان عصر دانایی محور  یاد می شود و اعتقاد بر این است که در این دوره دانش برترین سرمایه ملتها خواهد بود ، آموزش و پرورش  به عنوان اساس و محور در این مسیر دچار تغییر و تحول شده و خواهد شد. 


 امروزه در کشورهای پیشرفته تحقق شعار       آموزش در هر زمان و مکان   به کمک فناوریهای نوین میسر گردیده است و ظرف سالهای اخیر چهره بسیاری از روشهای آموزشی و کلاسها ، دستخوش تغییر و بسیاری از شیوه های سنتی تدریس به تاریخ سپرده شده و یا خواهد شد.


گسترش رو به رشد فناوریهای نوین اطلاعاتی و ارتباطی از سویی و افزایش روز افزون درخواست برای کسب دانش و بالابردن توانایی ها در  پردازش  ،گزینش و   انتقال اطلاعات مفید  از طرف دیگر ، نهادهایی که با ساز و کار تولید دانش ارتباطی مستقیم دارند را (به ویژه دستگاه آموزش و پرورش ) به بازاندیشی در فرآیند یاددهی یادگیری  و  بازسازی برنامه های درسی  از سویی و غنی سازی محیط یادگیری برای برقراری تعامل بین فراگیر با منابع یادگیری از سوی دیگر ، ملزم و متعهد می نماید.


با توجه به مفهوم توسعه پایدار و ملزومات آن که برای انسان و نیروی انسانی در سطوح و مراحل مختلف جایگاه ویژه ای قایل است ، و دقت در نقش ICT در تحول آموزشی و تربیت دانش آموزان اندیشمند و توانمند ، لزوم تحول مبتنی بر ICT در نظام تعلیم و تربیت کشورمان بیش از پیش احساس می شود. 


 


ضرورت تحول مبتنی بر ICT درآموزش و پرورش  :


 


درگذشته تمدن هایی که در بستری  ارتباطی شکل گرفته بودند و دارای امکانات و پوشش ارتباطی  توانمند تر و وسیع تر بوده اند ، سرزمین های  وسیع تری را در  گستره نفوذ خود قرار داده  و در پناه این شیوه خردمندانه ، بدون نیاز به جنگ و کشور گشایی که همواره  نتایج نا مطلوبی در بر داشته و دارند، منابع متنوعی را در اختیار گرفته و توسعه ای پایدار  داشته اند .


ساکنین مناطق تحت سلطه این تمدن ها در حوزه های مختلفی از قبیل زبان ، دین ، هنر ، دانش ، ارزش های اخلاقی و اجتماعی ، اقتصاد ، قوانین و اصول حکومت به مشابهت ها و اشتراکات زیادی دست یافته بودند که آنها را تا مرز ایثار در کنار هم متحد کرده بوده است که به عنوان مثال می توان به تمدن ایران باستان اشاره داشت.


امروزه یکی از  پیامدهای مهم و قابل توجه توسعه فناوری نوین اطلاعات و ارتباطات شکل گیری فضای جدیدی در بستر اینترنت است که به تعبیر برخی می رود تا عصری  با عنوان عصر مجازی را خلق کند.


این فضا ی مجازی در جای جای شئونات فردی و اجتماعی (آموزش و پرورش در تمام سطوح ،تجارت و اقتصاد، سیاست، فرهنگ و هنر ، دین و اخلاق و ...) وارد شده و این ورود، صرف نظر از میمون و مبارک بودن یا نبودن آن در حال تکامل و توسعه است و به تعبیری چشم اندازی از  شکل گیری یک ویا بهتر بگوییم چند تمدن جدید را  به نمایش می گذارد و قوانین حاکم بر آن نیز در همین فضا تعریف می شود.


ساکنان نواحی مرزی این قلمرو کاربران جدید-  به مرور در این فضا حل می شوند  و جوامع الکترونیکی جدیدی بنا می شوند ،جوامعی که در نهایت سلامت به تولید و توسعه علم می پردازند یا جوامعی که در گنداب ضد ارزش ها غوطه می خورند.


آنچه که امروزه از آن به عنوان شکاف دیجیتالی یاد می شود در واقع معضلی سیاسی اجتماعی است که بر فاصله بین جوامع ( مبتنی برسلامت معنوی ، مادی  و رفاه اجتماعی) دلالت دارد که این خود محصول تفاوت سطح  بهره جویی جوامع از فناوری اطلاعات و ارتباطات و مهم تر از آن چگونگی  استفاده از این فناوری نوین است.


در این حرکت رو به جلو، جوامعی می توانند با حفظ استقلال خود به سوی غایت سعادت گام بردارند که حضوری هوشمندانه و قدرتمند  داشته باشند.


بدیهی است که یکی از با اهمیت ترین مصادیق حضور هوشمندانه و قدرتمند  در این عرصه ، بازنگری و ایجاد تحول در آموزش و پرورش کشور  مبتنی بر ICT می باشد.


توسعه پایدار و جایگاه انسان:

 

 در تعریف توسعه پایدار می توان گفت که عبارتست از  برنامه تغییر و تحول  پایدار اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی، علمی و محیطی توام با عدالت اجتماعی که برای  پیشرفت  جامعه و دستیابی به  رفاه در  زندگی انسان با توجه به حفظ و ماندگاری منابع به ویژه منابع طبیعی و محیط زیست،  طراحی و اجرا  می شود  .

منابع انسانی در توسعه پایدار نقش به سزایی ایفا می کند به گونه ای که آن را مبنــا ی توسعه پایدار خوانده اند ، به عبارتی بهتر می توان گفت این دو  ارتباطی دو سویه دارند یعنی هدف از توسعه پایدار سعادت انسان و رسیدن به توسعه پایدار مستلزم منابع انسانی کارآمد است.

 

 فناوری اطلاعات و ارتباطات محور توسعه پایدار:

امروزه پیچیدگی عوامل و شاخص های  موثر درتوسعه پایدار  به حدی است که کارشناسان در تعیین یک  الگوی مشخص برای آن عاجزند.اما آنچه که انکار ناپذیر است نقش ICT   به عنوان ابزاری کلیدی در توسعه، آن هم از نوع پایدار آن است.

در عصری که فناوری اطلاعات و ارتباطات تاثیرات و تغییرات شگرف ملموس و غیر ملموس بسیاری در  جوامع و زندگی بشری ایجاد نموده است ، انسان توانمند کسی است که در سه حوزه    ذهن ارتباطات -  فن و مهارت  توانایی داشته باشد و جامعه ای که افراد آن از سرمایه امروز یعنی دانش بهره مند هستند به یقین  توانا  می باشند و در برنامه های توسعه جامعه خود  به خوبی نقش آفرینی خواهند نمود .

 

ابعاد تحول مبتنی بر ICT   در آموزش و پرورش:

 

در یک  نظام تعلیم و تربیت  ، عناصر متنوعی از جمله معلم،محتوا، رسانه و ... هر یک  در جایگاه خود با کارکردهای خاص خود،  البته در کنار هم و با هماهنگی ، خروجی های آن نظام را  تحقق می بخشند، امروزه  یکی از با اهمیت ترین وظیفه نظامهای آموزشی ، در کنار هم قراردادن و انطباق فناوریهای نو پدید  با نظریه های جدید یادگیری می تواند باشد. بدیهی است که آگاهی و شناخت کافی و و افی در هر دو بخش و چگونگی ترکیب آنها به گونه ای که از نقش حمایتی از یکدیگر برخوردار باشند، بسیار قابل تامل و شایسته  دقت است.

قابل ذکر است که در مدل تغییر و تحول مبتنی بر ICT   عناصری چون  تربیت معلم، برنامه ریزی درسی و آموزشی ، برنامه ریزی های پرورشی، معلم ، دانش آموز،  محتوا ، رسانه، مدرسه ، کلاس و ... بایستی باز تعریف شوند.

آنچه که مسلم است پرداختن ناقص به مقوله کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات در آموزش و پرورش و نادیده گرفتن تمامی ابعاد قابل تصور ، نه تنها منجر به تحول سازنده ای نخواهد شد، بلکه خسارتهای جبران ناپذیری  بر بدنه نظام تعلیم و تربیت وارد خواهد کرد که منجر به بزرگتر و عمیق تر شدن شکاف دیجیتالی و یا بهتر بگوییم عقب ماندگی بیشتر در عصر جدید خواهد شد .

  

سخن پایانی:

توسعه پایدار کشور، با تحول مبتنی بر ICT   در آموزش و پرورش تحقق یافتنی است   !

 

در عصر حاضر،  فناوری اطلاعات و ارتباطات به عنوان ابزار توانمند ساز  اندیشه و در امتداد فکر انسانها هر لحظه در حال تولید و عرضه اطلاعات است و بدیهی است که رسالت اصلی نظام تعلیم و تربیت ، پرورش و هدایت  انسانی است که قدرت گزینش بهترین ها  را داشته باشد و در هجوم حجم شگفت انگیز اطلاعات بر هویت خود باقی بماند.

اغراق نیست اگر باز هم این ادعا را تکرار کنیم که امروزه سلامت و رفاه ملت‌ها با سطح آگاهی ، دانش ، ‌مهارت‌ها و توانمندیهای افراد آن (انسان)  سنجیده می‌شود و در این میان نقش و جایگاه  آموزش و پرورش متحول شده و  به روز (مبتنی بر ICT )  بدون تردید بسیار مهم و در روند توسعه پایدار اثر گذار خواهد بود.

در تاریخ : جمعه، 8 شهريور ماه، 1387
نویسنده:
(3960 مشاهده)
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]
ورود به سایت
نام کاربری

رمز عبور

چنانچه تاکنون عضو این سایت نشده اید می توانید با تکمیل فرم مخصوص عضویت به جمع کاربران این سایت بپیوندید و از امكانات مخصوص كاربران استفاده نمائيد .
مقالات علمي
· اینترانت چیست و چه کاربردهایی در کتابخانه ها دارد؟
· مديريت زمان
· آينده پژوهی در مديريت منابع انساني
· اصول مديريت كيفيت
· انسان پژوهشگر
· پژوهش، پژوهشگر، پژوهش محوري در قالب بايد و نبايدها
· تاثير فناوري اطلاعات و ارتباطات بر مديريت منابع انساني
· تجارب كودكان در اينترنت
· تحقيق, توسعه و فناوری اطلاعات با بکارگيری دانش خلاقيت ‏TRIZ
· تعیین هدف ، مهمترین رکن برنامه ریزی
· تغيير چيست
· تقويت حافظه
· توانمند سازی منابع انسانی، چالشها و راهکارها
· جهاني سازي مديريت منابع انساني
· خلاقيت: نفرين يا موهبت
· خلاقيت روي ديگر كسب و كار موفقيت
· ده فرمان موثر در ارزشیابی برنامه های آموزشی
· سازمان و مديريت
· ضريب نفوذ اينترنت در ايران
· عوامل موثر بر انگیزش کارکنان در سازمان‌ها
· مديريت ارتباطات در سازمان
· مديريت زمان 2
· مطالعه مفید چگونه حاصل می‌‌شود؟
· مقدمه اي بر فناوري اطلاعات
· مقدمه اي بر روايي و پايايي
· مهندسي ذهن و خلاقيت
· نخبگان چگونه مي انديشند؟
· نظام شايسته سالار
· نوآوري 2
· همه چيز در باره نانو تكنولوژي
· آموزش در قرن 21
· چالش هاي مديريت در عصر اطلاعات
· آموزش الكترونيكي
· فناوري اطلاعات و آموزش و پرورش
· نقش سيستم‌هاي اطلاعات مديريت (MIS) بر عناصر فرهنگ سازماني دانشگاه
· دولت الكترونيك در سيستم مديريت علمي مدارس
· تحول مبتنی بر ICT در آموزش و پرورش
· نقش IT در ابعاد مختلف آموزش و پرورش
· نقش فناوري اطلاعات و ارتباطات درتوسعه آموزش و دانش با تاکيد برنقش کتابخانه هاي مجازي
· سواد اطلاعاتي ، جامعه اطلاعاتی و اولویتها
· كارآفريني و ايجاد اشتغال
· مفاهيم و كليات كارآفريني
· ارجاع نويسي به سبك APA
· Citing Sources Using the APA Publication Manual
· مزاياي شهرهاي الكترونيك
· نگاهى به دولت الکترونيکى
· نقش دولت الكترونيك در كاهش صدمات حوادث غير مترقبه
· معرفى دولت الكترونيكى و وضعيت آن در ايران
· مدیریت ارتباط با شهروند
· شهرهاى اينترنتى در قرن ۲۱
· شهر و شهروند الکترونیک
· مبانی اجتماعی برنامه های درسی در عرصه ی جهانی شدن
· شهر الکترونیک
· تأثیر مؤلفه های پدیده جهانی شدن بر برنامه های درسی تعلیمات اجتماعی دوره راهنمایی
· آموزشگاه های مجازی و از راه دور و جایگاه آن در یادگیری الکترونیکی
· جزوه راهنمای پایان نامه ( فصل اول )
· اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل
نظرسنجی

بسیار عالی
خوب
متوسط
ضعیفنتایج
نظرسنجی ها

تعداد آراء: 703
نظرات : 3